| EUR/PLN | 4.3545 | minus | -0.0102 PLN |
| USD/PLN | 3.4797 | minus | -0.0030 PLN |
| CHF/PLN | 3.6254 | minus | -0.0081 PLN |
| GBP/PLN | 5.4618 | plus | 0.0044 PLN |
2011-02-03 19:46 , ostatnia aktualizacja: 2011-02-03 20:01
EFG Eurobank Ergasias (Eurobank EFG) postanowił połączyć siły z Raiffeisen Bank International AG ("RBI") w zakresie działalności obu instytucji w Polsce. RBI ma kupić 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro - podał Eurobank EFG w komunikacie prasowym.

EFG Eurobank Ergasias (Eurobank EFG) postanowił połączyć siły z Raiffeisen Bank International AG ("RBI") w zakresie działalności obu instytucji w Polsce. RBI ma kupić 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro - podał Eurobank EFG w komunikacie prasowym.
Fot. Bloomberg
Wcześniej polski oddział Eurobanku EFG ma zostać przekształcony w odrębny bank z polską licencją bankową.
Plan transakcji zakłada na początek nabycie przez RBI 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 milionów euro. Eurobank EFG i RBI dokonają następnie cesji swoich udziałów w Polbank EFG (Eurobank EFG 30 proc., a RBI 70 proc.) na rzecz Raiffeisen Bank Polska (RBPL), w zamian za nowo wyemitowane akcje RBPL. W rezultacie Eurobank EFG wejdzie w posiadanie 13 proc. udziałów w RBPL.
>>> Czytaj też: Grecki Polbank doskonale radzi sobie na polskim rynku, mimo problemów Grecji
"Cieszymy się ze znalezienia świetnego partnera w naszej działalności w Polsce. Jesteśmy przekonani, że polski rynek ma nadal ogromny potencjał wzrostowy, a połączenie naszych sił pozwoli na jego jak najlepsze wykorzystanie. Wspólnie z RBI stworzymy jeden z wiodących banków uniwersalnych w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie prezesa Eurobanku EFG, Nicholas Nanopoulos.
Zwieńczeniem transakcji będzie połączenie działalności RBPL i Polbank EFG. Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest IV kw. 2011 roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.
Wycena transakcji zakłada gwarantowaną minimalną wartość kapitału akcyjnego w wysokości 400 milionów euro dla Polbank EFG i 750 milionów euro do RBPL. Transakcja obejmuje też zawarcie przez strony umowy akcjonariuszy, która przewiduje przyznanie Eurobank EFG opcji sprzedaży umożliwiającej zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie po cenie ustalonej w oparciu o wyniki finansowe, ale nie niższej niż 175 milionów euro (plus odsetki) oraz analogicznej opcji kupna dla RBI, z możliwością wykonania od 31 marca 2016 r.
"Dzięki zachowaniu udziałów w nowym podmiocie Eurobank EFG będzie mógł nadal uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się rynku bankowym w Polsce i czerpać korzyści z wzrostu wartości aktywów dzięki utworzeniu jednego z wiodących banków uniwersalnych w Polsce oraz połączenia dwóch silnych marek na rynku bankowym. Powstały w wyniku połączenia bank planuje dalszy rozwój działalności w Polsce we wszystkich sektorach, w których prowadzą obecnie działalność RBI i Eurobank EFG oraz zamierza wykorzystać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania działalności bankowej" - napisano w komunikacie.

| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Oszczędzaj na lokacie 8,5% Sprawdź! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | 300 zł premii za otwarcie konta i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!. |

2012-05-25 22:52
Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami, a w centrum uwagi znalazła się wypowiedź wicepremier Hiszpanii wskazująca na kłopoty finansowe hiszpańskich regionów. Mimo spadków, zakończony właśnie tydzień był i tak najlepszy w maju.»

opiniakryzys gospodarczyUnia Europejskaeuro
2012-05-25 22:35
Nikt nie wie, czy nadchodzący kryzys finansowy będzie krótki, jak po upadku Lehman Brothers, czy długi i bolesny, jak Wielka Depresja, która doprowadziła do upadku wielu banków. »

polityka i gospodarkamakroekonomia
2012-05-25 22:33
Zaostrza się kampania prezydencka w USA, pełna wzajemnych oskarżeń i ataków personalnych. Prezydent Barack Obama atakuje swego republikańskiego oponenta Mitta Romney'a jako bezlitosnego kapitalistę, Romney oskarża go o powiększenie długu publicznego.»

rozrywkapolityka i gospodarkaeuro2012finanse
2012-05-25 21:39
Klubowa piłka na Wschodzie kojarzy się z coraz większymi sukcesami odnoszonymi dzięki milionom dolarów wpompowywanych przez oligarchów. W przypadku Rosji to jednak nieprawdziwy stereotyp.»

2012-05-25 21:33
W niecałe dwa miesiące po opublikowaniu krytykującego Izrael wiersza niemiecki laureat literackiej nagrody Nobla Guenter Grass ponownie wdał się w poetycką polemikę na aktualny polityczny temat - tym razem postępowania UE wobec pogrążonej w kryzysie Grecji.»

lotnictwokolejtransporteuro2012
2012-05-25 21:33
PKP IC, OLT Express, Eurolot i PolskiBus.com walczą o kibiców. Już brakuje najtańszych biletów lotniczych. Lada dzień zacznie się szturm na kolej.»

2012-05-25 21:30
Mężczyźni nie chcą, by protesty zakłócały im oglądanie meczów.»

2012-05-25 21:29
Facebook otworzył właśnie swój oddział nad Wisłą. Choć za pozyskaniem biura tego serwisu lobbowały największe polskie miasta, ostatecznie padło na stolicę. Teraz spółkę czeka wybór polskiego szefa, który będzie pracował nad zwiększeniem przychodów serwisu.»

marketingeuro2012finanse osobiste
2012-05-25 21:24
Dobra gra nie wystarczy, by podpisać intratny kontrakt. Potrzebne są odpowiednie kontakty. Dlatego nawet najwięksi futboliści powierzają kariery specjalistom.»

2012-05-25 21:17
Od początku maja baryłka ropy potaniała o 15 proc. Ale na stacjach taniej nie będzie.»
Fundusze dłużne na łasce Grecji
Jak optymizm i pesymizm powodują spadek cen ropy
Sztuczna inteligencja może pojawić się wcześniej niż reforma emerytalna
60 lat NATO – potężny Sojusz na niebezpiecznym rozdrożu
Dzieje powojennej Europy zmierzają do katastrofy| EUR/PLN | 4.3545 | minus | -0.0102 PLN |
| USD/PLN | 3.4797 | minus | -0.0030 PLN |
| CHF/PLN | 3.6254 | minus | -0.0081 PLN |
| GBP/PLN | 5.4618 | plus | 0.0044 PLN |
Fundusze dłużne na łasce Grecji



