Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Gdzie najkorzystniej wymienić obcą walutę?

10 sierpnia 2012, 00:18
  • 19
  • Drukuj

Za pozostałą po wakacjach walutę najmniej zapłaci bank. Kantor da więcej, najlepszy będzie jednak kurs internetowy, ale żeby z niego skorzystać, trzeba sobie zadać najwięcej trudu.



Skup i sprzedaż walut prowadzi większość oddziałów banków. Mają jednak mało korzystne kursy wymiany. W czwartek po południu w Banku Pekao za euro płacono 3,96 zł, za dolara – 3,21 zł, a za brytyjskiego funta – 5,01 zł. W większości instytucji bankowych ceny były zbliżone. W tym samym czasie tradycyjne kantory proponowały korzystniejsze stawki. Na warszawskim Solcu za euro można było dostać 4,03 zł, za dolara – 3,25 zł, a za funta – 5,11 zł.

Jeszcze lepsze kursy mają kantory internetowe. Jeden z nich dawał w czwartek za euro 2 grosze więcej niż kantor tradycyjny. Za dolara płacił 3 grosze więcej, a za funta aż 8 groszy więcej. Porównywalne ceny oferowały też internetowy kantor Alior Banku oraz Walutomat, serwis kojarzący kupujących i sprzedających. Różnica na wymianie 100 funtów w banku i w internecie sięga niemal 20 zł. Wadą e-kantorów jest mała liczba dostępnych walut. Ogranicza się zwykle do euro, franka, dolara i funta. By kupić lub sprzedać chorwackie kuny czy tureckie liry, trzeba iść do banku lub tradycyjnego kantoru.

O ile jednak sprzedaż waluty w bankowym oddziale czy zwykłym kantorze nie zmusza klienta do dodatkowych operacji, o tyle przeprowadzenie transakcji w którejś z instytucji internetowych już tak. Przede wszystkim trzeba założyć konto walutowe, na które wpłacimy pieniądze. Dopiero później można je przelać do kantoru internetowego czy internetowej platformy wymiany. Na szczęście bez problemu znajdziemy bank oferujący rachunek walutowy bezpłatnie. Wiele banków nie pobiera też prowizji od wpłat. Wezmą jednak prowizję za przelew. Na przykład w Banku Millennium przelew zlecony w oddziale kosztuje 5 zł, ale wykonany za pośrednictwem internetowego serwisu – 50 gr.

Posiadanie rachunku walutowego ma jednak istotną zaletę – można do niego otrzymać kartę debetową rozliczaną w walucie konta. Płacąc taką kartą za granicą, oszczędzamy na przewalutowaniach. Na konto np. w euro nie można wpłacić kwot w innych walutach.

Warto pamiętać, że większość kantorów i banków w ogóle nie skupuje monet. Z kolei te, które to robią, ustalają dużo mniej korzystny kurs wymiany niż dla banknotów. Wspomniany warszawski kantor płacił wczoraj za euro 3,50 zł.

DGP radzi:

Uwaga na nieznane firmy

Korzystanie z e-kantorów i z platform do wymiany walut niesie ze sobą ryzyko defraudacji. Przelewając środki na konto obcej firmy, klient nie ma gwarancji, że transakcja dojdzie do skutku i na jego rachunek trafi odpowiednia kwota. Warto korzystać z usług serwisów już przetestowanych.

Konto walutowe może się przydać

Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe w walutach obcych mogą potraktować konieczność wymiany przywiezionych z urlopu resztek gotówki jako pretekst do założenia konta walutowego. Obowiązujące dziś prawo pozwala na spłatę kredytów bezpośrednio w euro, we frankach czy w dolarach. Przy każdej racie można zaoszczędzić dzięki temu kilkadziesiąt złotych.



Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
  • 19
  • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  • highs_guest2014-04-16 21:28

    Już ponad rok temu zdecydowałem się na e-kantory i wcale to nie jest trudne:) Aktualnie korzystam z platformy www.amronet.pl. Rejestracja tutaj zajęła mi niespełna 5 minut, a panel transakcyjny jest bardzo czytelny, prosty w obsłudze. Zaoszczędzić rzeczywiście można sporo, bo Amronet pobiera tylko prowizję 0,2%, a nie spread.

  • podróżnik2014-03-26 20:54

    Michał, 2014-03-26, 18:22, napisał:
    a sprawdzałeś w kantorze alior banku? obecnie oferują najlepsze ceny na rynku (różnica między kupnem a sprzedażą 2-3 gr, więc nawet da się na tym dodatkowo zarobić) w porównaniu do kantorów, które łoją po 15gr przebitki na jednym euro, funcie czy dolarze. kilka razy korzystałem i nie żałuję - darmowe wpłaty i wypłaty, obsługują każdy bank w Polsce i za granicą, możliwość wypłaty na konto, jak i w placówce - za darmo. mam też pewność, że mnie nie oszukają - w końcu to polski bank pod nadzorem KNF, a nie jakieś firmy krzaki z panamy czy wysp kanaryjskich, u których łatwo stracić pieniądze. :/
    www.tnij.org/kantor-alior-bank w kantorze Alior Banku są świetne stawki :)

  • Michał2014-03-26 17:22

    a sprawdzałeś w kantorze alior banku? obecnie oferują najlepsze ceny na rynku (różnica między kupnem a sprzedażą 2-3 gr, więc nawet da się na tym dodatkowo zarobić) w porównaniu do kantorów, które łoją po 15gr przebitki na jednym euro, funcie czy dolarze. kilka razy korzystałem i nie żałuję - darmowe wpłaty i wypłaty, obsługują każdy bank w Polsce i za granicą, możliwość wypłaty na konto, jak i w placówce - za darmo. mam też pewność, że mnie nie oszukają - w końcu to polski bank pod nadzorem KNF, a nie jakieś firmy krzaki z panamy czy wysp kanaryjskich, u których łatwo stracić pieniądze. :/

  • Sebastian2014-03-07 10:10

    Kantor internetowy to najwygodniejszy sposób na wymianę waluty. Nie trzeba czekać w kolejce, jeździć i szukać najbliższej placówki, a obsługa jest prosta. I faktycznie da się przyoszczędzić na wymianie, mi się udaje na lowspread.pl warto zapytać o rabat!

  • Alek2014-01-14 09:00

    Ja od kilku miesięcy korzystam z lowspread.pl i tam naprawdę są najlepsze kursy.

  • tarabasz2013-11-23 18:52

    monika, 2013-06-24, 04:05, napisał:
    Kantor internetowy - jeden z najlepszych wynalazków XXI wieku! ;) Dużo szybciej i taniej. Z jakich kantorów korzystacie? Ja zazwyczaj sprawdzam kursy na strefawalut.pl i na tej podstawie dokonuję wyboru
    Ja konsekwentnie od jakichś 8 miesięcy korzystam z amronet.pl. Dla mnie oprócz kursów liczy się też szybkość realizowania transakcji przez dany e-kantor, dobry poziom obsługi klienta i bezpieczeństwo- platforma www.amronet.pl doskonale się sprawdza pod każdym względem:) Oczywiście wymiana zachodzi też na korzystnych warunkach finansowych: 0 spreadu, jedynie prowizja 0,2% bądź mniej, ewentualnie koszt wypłaty, ale to zależy od banku i PLN zawsze można wypłacić za darmo. Moja żona była szczerze zdziwiona, że można samodzielnie zadeklarować kurs, ja początkowo zresztą też, ale już przywykliśmy, zdążyliśmy kilkakrotnie przetestować tę opcję i gdy możemy poczekać na przewalutowanie parę dni, tak właśnie postępujemy:)

  • forum kredytowe2013-06-24 12:06

    W kantorach internetowych rzeczywiście jest sporo taniej i można trochę zaoszczędzić.

  • monika2013-06-24 02:05

    Kantor internetowy - jeden z najlepszych wynalazków XXI wieku! ;) Dużo szybciej i taniej. Z jakich kantorów korzystacie? Ja zazwyczaj sprawdzam kursy na strefawalut.pl i na tej podstawie dokonuję wyboru