statystyki

Gdzie najkorzystniej wymienić obcą walutę?

10 sierpnia 2012, 00:18 | Aktualizacja: 13.08.2012, 02:15

Za pozostałą po wakacjach walutę najmniej zapłaci bank. Kantor da więcej, najlepszy będzie jednak kurs internetowy, ale żeby z niego skorzystać, trzeba sobie zadać najwięcej trudu.

Skup i sprzedaż walut prowadzi większość oddziałów banków. Mają jednak mało korzystne kursy wymiany. W czwartek po południu w Banku Pekao za euro płacono 3,96 zł, za dolara – 3,21 zł, a za brytyjskiego funta – 5,01 zł. W większości instytucji bankowych ceny były zbliżone. W tym samym czasie tradycyjne kantory proponowały korzystniejsze stawki. Na warszawskim Solcu za euro można było dostać 4,03 zł, za dolara – 3,25 zł, a za funta – 5,11 zł.

Jeszcze lepsze kursy mają kantory internetowe. Jeden z nich dawał w czwartek za euro 2 grosze więcej niż kantor tradycyjny. Za dolara płacił 3 grosze więcej, a za funta aż 8 groszy więcej. Porównywalne ceny oferowały też internetowy kantor Alior Banku oraz Walutomat, serwis kojarzący kupujących i sprzedających. Różnica na wymianie 100 funtów w banku i w internecie sięga niemal 20 zł. Wadą e-kantorów jest mała liczba dostępnych walut. Ogranicza się zwykle do euro, franka, dolara i funta. By kupić lub sprzedać chorwackie kuny czy tureckie liry, trzeba iść do banku lub tradycyjnego kantoru.

O ile jednak sprzedaż waluty w bankowym oddziale czy zwykłym kantorze nie zmusza klienta do dodatkowych operacji, o tyle przeprowadzenie transakcji w którejś z instytucji internetowych już tak. Przede wszystkim trzeba założyć konto walutowe, na które wpłacimy pieniądze. Dopiero później można je przelać do kantoru internetowego czy internetowej platformy wymiany. Na szczęście bez problemu znajdziemy bank oferujący rachunek walutowy bezpłatnie. Wiele banków nie pobiera też prowizji od wpłat. Wezmą jednak prowizję za przelew. Na przykład w Banku Millennium przelew zlecony w oddziale kosztuje 5 zł, ale wykonany za pośrednictwem internetowego serwisu – 50 gr.

Posiadanie rachunku walutowego ma jednak istotną zaletę – można do niego otrzymać kartę debetową rozliczaną w walucie konta. Płacąc taką kartą za granicą, oszczędzamy na przewalutowaniach. Na konto np. w euro nie można wpłacić kwot w innych walutach.

Warto pamiętać, że większość kantorów i banków w ogóle nie skupuje monet. Z kolei te, które to robią, ustalają dużo mniej korzystny kurs wymiany niż dla banknotów. Wspomniany warszawski kantor płacił wczoraj za euro 3,50 zł.

DGP radzi:

Uwaga na nieznane firmy

Korzystanie z e-kantorów i z platform do wymiany walut niesie ze sobą ryzyko defraudacji. Przelewając środki na konto obcej firmy, klient nie ma gwarancji, że transakcja dojdzie do skutku i na jego rachunek trafi odpowiednia kwota. Warto korzystać z usług serwisów już przetestowanych.

Konto walutowe może się przydać

Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe w walutach obcych mogą potraktować konieczność wymiany przywiezionych z urlopu resztek gotówki jako pretekst do założenia konta walutowego. Obowiązujące dziś prawo pozwala na spłatę kredytów bezpośrednio w euro, we frankach czy w dolarach. Przy każdej racie można zaoszczędzić dzięki temu kilkadziesiąt złotych.

  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
  • Drukuj
  • 23
  • Wyślij

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

  • 1: Mirek z IP: 86.46.65.* (2012-11-13 08:54)

    Doświadczenia z kantorów internetowych:

  • 2: Tatar z IP: 173.192.193.* (2012-11-18 19:31)

    Ja często korzystam z takiej platformy wymiany Monedo.pl i nigdy się nie zawiodłem, wszystko ok, bez spreadu, więc się opłaca, nie ma się do czego przyczepić.

  • 3: witek28 z IP: 178.43.191.* (2012-11-27 09:57)

    ja przyznam sie ze sceptycznie patrzylem na tego rodzaju nowosci zwlaszcza jezeli chodzi o operacje pieniezne ostatnio jednak postanowilem sprobowac poczatkowo wymieniajac mala pule pieniedzy i musze powiedziec ze bylem pozytywnie zaskoczony natrafilem na fritz group i goraco polecam, dla bardziej ostroznych i sceptycznie nastawionych mozna podejrzec tam werjse demo jak to wyglada i co robic krok po kroku a przy okazji to ogromna oszczednosc czasu i mozliwosc sprawdzenia najlepszych kursow

  • 4: Bogacz z IP: 69.162.165.* (2012-11-29 15:23)

    Dobry motyw z tą wersją demo, fajnie, że można sobie najpierw w praktyce przetestować funkcjonowanie danego seriwsu, zanim zdecyujemy się na nim zarejestrować. Dziwi mnie, że w początkowym poście pada opinia, że żeby skorzystać z internetowego sposobu wymiany walut, trzeba się natrudzić - oczywiście, trzeba uwiarygodnić siebie, swoje pieniądze, jakieś konkretne kroki, dane, trzeba podać, żeby móc przeprowadzać transakcje, ale gdyby porównać to z na przykład z dojazdem do kantoru stacjonarnego, to ten wysiłek jest raczej porównywalny... A poza tym jak już raz się założy konto w danym miejscu, to można z niego korzystać w przyszłości, więc te czynności są jednorazowe. Dla mnie podstawowym plusem takich portali jak Monedo, Walutomat, Fritz, jest fakt, że można tam taniej wymienić pieniądze - w porównaniu z kantorami stacjonarnymi i bankami - naprawdę można zaoszczędzić, więc jak dla mnie korzyść jest bardzo wymierna.

  • 5: Szewc z IP: 69.162.164.* (2012-11-30 09:39)

    W internecie są lepsze kursy, wystarczy policzyć sobie koszty utrzymania, jakie generuje kantor stacjonarny (czyli utrzymanie, zapłącenie pracownikowi, opłaty najmu itd...) i kantor internetowy (czyli miejsce na serwerze). Walutomat znałem wcześniej, Monedo ostatnio poznałem i już założyłem konto, mam stały dopływ funtów, więc co jakiś czas będę sobie wymieniał.

  • 6: Małgosia z IP: 78.8.55.* (2013-02-07 16:35)

    Ja jestem zdania, że nalepiej bynajmniej dla co niektórych jest wymienić walutę w kantorach Internetowych, to na pewno wygodniejsze rozwiązanie, jeśli ktoś nie ma obaw co do działania tego typu kantorów. Ale myślę że wiele osób pozostanie jednak wierna kantorom stacjonarnym, mniejsza wygoda bo trzeba podjechać, ale one napewno tak z dnia na dzień nie przestaną istnieć ja też powiem szczerze jak narazie nie mogę się przekonać do wymiany przez internet, ale być może kiedyś mi to minie a na dzień dzisiejszy korzystam z fajnego

  • 7: Aneczka z IP: 31.175.208.* (2013-02-25 11:43)

    Ja zawsze korzystałem z konatorów internetowych, szybko i bezpiecznie bez wychodzenia z domu, a najważniejsze że zysujemy nie żadko duże kwoty na takich wymianach, po prostu się to opłaca, założyłęm sobie konto na Zyskowna Wymiana Walut i jestem szczezrze zadowolony polecam, zresztą sprawdź i się przekonaj.

  • 8: BezWyjebki.pl z IP: 89.78.169.* (2013-04-05 16:32)

    W kantorach internetowych są dużo lepsze ceny niż w bankach. Nie ma co sie bać bo jest bezpiecznie, sam korzystam z takich usług oszczędzając na czasie.

  • 9: iga.rob z IP: 83.18.111.* (2013-04-09 08:44)

    Cześć. Dzisiaj spotkałam się z ofertą instytucji pożyczkowej. Multi Inicjatywa to polski fundusz pożyczkowy skierowany głównie do firm. Są alternatywą dla sektora bankowego. Na rynek polski wprowadzili całkiem nowy produkt. http://www.multiinicjatywa.pl/