Realizacja programu będzie możliwa dzięki technologii FTTH (Fiber to the Home - światłowód do domu) - podała spółka w komunikacie. Program ma docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.

"Światłowód do domu to nie tylko bardzo szybki internet, który praktycznie nie jest obecnie w Polsce dostępny, ale również możliwość otrzymywania i świadczenia nowych, najbardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Chcemy budować sieć dostępową w tej technologii wszędzie w Polsce, gdzie tylko pojawi się wystarczający popyt na takie usługi i udostępniać ją wszystkim zainteresowanym operatorom" - powiedział prezes Hawe Krzysztof Witoń, cytowany w komunikacie.

Budowę sieci FTTH Hawe rozpocznie na Ursynowie. Partnerem technologicznym programu pilotażowego będzie Huawei, a spółka wykorzysta istniejącą już infrastrukturę teletechniczną należącą do Orange Polska, podano również.

"Tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy, konkurując nie tylko cenami, ale też jakością świadczonych usług. Największym zwycięzcą będzie więc klient, bo konkurencja, dziś zdominowana w dużych miastach przez dostawców telewizji kablowej, znacznie się zaostrzy" - podkreślił prezes Witoń.

>>> Czytaj też: Sygnity będzie współpracować z IBM Polska przy projektach dla administracji

Reklama

Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i najszybszy, symetryczny dostęp do internetu jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w Polsce zaledwie 0,5 proc., podczas gdy ten dla europejskich liderów jest to blisko 25 proc.

Hawe oraz Ursynów będą współpracować też przy wykorzystaniu infrastruktury telekomunikacyjnej przy takich projektach jak systemy bezpieczeństwa publicznego, zarządzanie ruchem, wdrażanie telewizji IP oraz usług e-commerce dla mieszkańców dzielnicy.

Spółka podkreśla, że biorąc udział w projekcie realizuje kluczowe cele swojej strategii ogłoszonej w czerwcu, a projekt na Ursynowie będzie pilotem programu, który docelowo ma objąć zasięgiem cały kraj.

Grupa Kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na GPW od 2007 roku. W 2012 spółka odnotowała 108 mln zł skonsolidowanych przychodów.

>>> Czytaj też: Gwałtownie rośnie liczba połączeń z internetem za pomocą komórek