"(…) odwiert poszukiwawczy Luba-1 w Brunei po osiągnięciu 1.720 metrów długości zostaje zawieszony, po nieudanych próbach uwolnienia dolnego zestawu przewodu wiertniczego (BHA), który został przychwycony w otworze. Wysiłki w celu uwolnienia BHA skończyły się niepowodzeniem i spółka podjęła decyzję o ucięciu przewodu wiertniczego i wykonaniu cementowego korka nad BHA" – podano w komunikacie.

Serinus podał, że głównym celem odwiertu było zbadanie DHI (z ang. Direct Hydrocarbon Indicator, czyli bezpośredni wskaźnik węglowodorowości) lub "Fat Spot" (refleks poziomy na granicy gaz-woda) zaobserwowanych podczas interpretacji danych sejsmicznych 3D.

Oprócz oceny celu pierwszego rzędu (horyzontu B), zamierzano z pomocą odwiertu Luba-1 dokonać także oceny przybrzeżnego horyzontu R. Oba horyzonty znajdują się w układzie zinterpretowanym jako pułapka, a stworzonym przez dwa uformowane w wyniku ekstensji uskoki normalne formujące blok Luba, podała spółka.

Serinus poinformował także, że w nadchodzących miesiącach spółka wraz z Petroleum Brunei przeprowadzi analizę problemów w programie wierceń pod kątem określenia dalszego kierunku działań.

Reklama

„Koszty brutto poniesione w związku z wykonaniem i zawieszeniem odwiertu Luba szacowane są na kwotę około 11,8 mln USD (10,6 mln USD netto)" – podano także.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.