Premier Ewa Kopacz, PAP/Radek Pietruszka

Premier Ewa Kopacz, PAP/Radek Pietruszka

źródło: PAP / Radek Pietruszka

Szefem resortu zdrowia będzie profesor Marian Zembala - kardiochirurg i dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Premier przypomniała, że profesor Zembala blisko współpracował ze Zbigniewem Religą. Nowy minister zastąpi na stanowisku Bartosza Arłukowicza. 

Na czele ministerstwa sportu stanie wioślarz Adam Korol, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Pekinu. "Stawiający przed sobą ciągle nowe wyzwania, człowiek z pasją, którą przelewa na swoich bliskich, ale też podopiecznych, szczególnie tych młodych" - tak premier charakteryzowała nowego członka rządu. Adam Korol zastąpi na stanowisku Andrzeja Biernata. 

Ministrem Skarbu Państwa będzie Andrzej Czerwiński, poseł PO i były prezydent Nowego Sącza. "To specjalista w dziedzinie energetyki oraz gospodarki, obecnie jest szefem w komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych" - powiedziała dziennikarzom Ewa Kopacz. Andrzej Czerwiński będzie następcą Włodzimierza Karpińskiego. 

>>> Czytaj też: Karpiński: Terminal LNG będzie gotowy jeszcze w tym roku

Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM oraz koordynatorem do spraw służb specjalnych. Były minister sprawiedliwości zastąpi na stanowisku Jacka Cichockiego.

Wiceministrem gospodarki będzie Anna Ewa Nemś, posłanka PO i była wiceprezydent Zawiercia. Z kolei posłanka PO Dorota Niedziela obejmie funkcję wiceszefowej resortu środowiska. 

"Składam deklarację, że ja i moi ministrowie, dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę, ciężką pracą będziemy zabiegali o Wasze zaufanie" - powiedziała Ewa Kopacz, zwracając się do Polaków. 

W ubiegłym tygodniu w związku z aferą podsłuchową do dymisji podało się trzech ministrów, szef doradców szefowej rządu Jacek Rostowski, koordynator ds. służb specjalnych, a także wiceministrowie - gospodarki, środowiska i skarbu - Tomasz Tomczykiewicz, Stanisław Gawłowski i Rafał Baniak. Rezygnację złożył również marszałek Sejmu Radosław Sikorski. 

Prezydent wręczy nominacje nowym członkom rządu jutro 10:00.