Grecja -UE

Grecja - UE

źródło: DGP

W wywiadzie dla austriackiej gazety "Die Presse" minister Schelling wyraził też opinię, że Grecy nie mogą ot tak sobie zrezygnować z europejskiej waluty. Najpierw muszą poprosić Brukselę o zgodę na opuszczenie Unii Europejskiej, a wniosek ten powinien być zaakceptowany przez wszystkich jej członków.

"Żadne okoliczności nie pozwalają na to, by jeden kraj strefy euro szantażował pozostałe oraz Komisję Europejską" - powiedział austriacki minister finansów.

>>> Czytaj też: Eurogrupa: Grecja nie dostanie pieniędzy, ale nie wyrzucimy jej ze strefy euro

Grecki parlament zgodził się w nocy na referendum dotyczące programu reform i oszczędności. Za przeprowadzeniem go w niedzielę 5 lipca opowiedziało się 179 z 300 deputowanych.

Jeszcze przed decyzją parlamentu, premier Aleksis Tsipras oświadczył, że "grecki naród podniesie się i powie zdecydowanie NIE ultimatum wierzycieli".

Wczoraj, na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, ministrowie państw strefy euro nie zgodzili się na przekazanie Grecji ponad 7 miliardów euro i przedłużenie programu pomocowego o miesiąc. Dlatego Grecja już w tym tygodniu może ogłosić niewypłacalność