Znana rosyjska pisarka Jelena Czyżowa przekonuje, że w jej środowisku Polska, a szczególnie nasza historia i kultura, darzone są sympatią, i szacunkiem. "Są ludzie, którzy rzeczywiście uważają USA, Unię Europejską, w tym Polskę za głównych wrogów Rosji. Jednak z mojego punktu widzenia jesteśmy bratnimi narodami, które łączą szczególne więzy kulturowo - historyczne, więc jeśli będziemy opierać nasze kontakty na głupocie, to źle się to skończy zarówno dla Rosjan, jak i Polaków” - wyjaśnia Czyżowa.

Krytyk literatury Konstantin Azadowski przypomina, że dla rosyjskich intelektualistów, zarówno w okresie caratu jak i w ZSRR - Polacy byli przykładem narodu, który nigdy się nie poddaje, niczyjej woli. "Polacy zawsze czuli się narodem zdolnym do sprzeciwu i pamiętamy w Rosji ten wiatr buntu, który wiał od was nawet w trudnych czasach sowieckiej okupacji” - dodaje Azadowski.

Tymczasem w oficjalnych mediach, od dłuższego czasu, Polska jest przedstawiana jako kraj, w którym nie szanuje się pomników radzieckich żołnierzy, i który podsyca w Unii Europejskiej rusofobię.

>>> Czytaj też: Rosyjska prasa: Polska zmienia się błyskawicznie i szokuje Zachód