"Aktualnie mamy zakontraktowaną produkcję monet na 1,5 mld sztuk. Wymaga to od nas pracy w trybie ciągłym, ale jesteśmy na tę sytuację dobrze przygotowani. W połowie maja spodziewamy się dostawy nowej maszyny, która zwiększy nasze możliwości produkcyjne w przypadku dodatkowych zamówień ze strony NBP w br. Dodatkowy sprzęt będzie dla nas wsparciem również w kontekście uczestnictwa w przetargach na 2017 rok. Plany te dotyczą w szczególności współpracy z NBP w zakresie produkcji monet o nominałach 1 zł, 2 zł i 5 zł, jak również możliwości powrotu do wybijania 1-, 2- i 5-groszówek. W kontekście działalności eksportowej w niedługim czasie będzie nas absorbować przygotowanie do przetargów w Tajlandii, czy na Filipinach, gdzie umowy będą podpisywane na 3 lata" - powiedział Zambrzycki w rozmowie z ISBnews.

Obecnie rekordowe obłożenie przekłada się na wysokie stany magazynowe krążków monetarnych na poziomie przekraczającym 700 ton, podczas gdy wcześniej nie było to więcej niż 100 ton jednorazowo.

"Planowana realizacja znaczących kontraktów produkcyjnych wpłynęła na istotne zwiększenie aktywów obrotowych, a w szczególności zapasów i należności. Z tego samego powodu wzrósł również poziom zobowiązań krótkoterminowych poprzez zwiększenie wykorzystania posiadanych linii kredytowych na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej. Pogorszenie tych parametrów jest naturalnym efektem pozyskania i rozpoczęcia nowych kontraktów" - wskazała członek zarządu ds. finansowych Mennicy Katarzyna Iwuć.

Na cash flow odbiło się również finalizowanie budowy nowego zakładu na warszawskim Annopolu. Na terenie starego zakładu zostanie zrealizowany nowy projekt o charakterze mieszkaniowo-usługowym.

W segmencie deweloperskim zarząd Mennicy Polskiej jest zadowolony z wyników sprzedaży w ramach I etapu projektu Mennica Residence - inwestycji zlokalizowanej na warszawskiej Woli. Od połowy lutego do końca kwietnia br. na podstawie umów deweloperskich zostało sprzedanych 25% wszystkich mieszkań, a dodatkowo inwestor podpisał 10 deklaracji rezerwacyjnych, co łącznie daje sprzedaż na poziomie 30% mieszkań. Ponadto zarezerwowanych było już kolejnych 35 lokali.

"Wyniki sprzedaży w tym segmencie przekraczają nasze oczekiwania, ale jest to najlepsze potwierdzenie, że obraliśmy dobry kierunek. Wiedzieliśmy, że w przedziale 350-500 tys. zł zawieranych jest najwięcej transakcji w Warszawie i dopasowaliśmy ceny do rynku. W pierwszej kolejności sprzedają się mniejsze lokale 35-40 m2 po ponad 10 tys. za m2" - wskazał Zambrzycki.

Dzięki dużemu zainteresowaniu projektem, inwestycja nie będzie wywierała presji na cash flow. Zarząd Mennicy spodziewa się, że pierwsza transza środków zostanie szybko uwolniona z rachunku deweloperskiego i firma będzie mogła wykorzystać je do realizacji projektu, bez angażowania własnych środków.

Jak wskazał prezes, szczelinowanie terenu inwestycji potrwa do początku czerwca. Jednocześnie finalizowany jest wybór generalnego wykonawcy.

Z kolei w przypadku biurowca Mennica Legacy Tower, który będzie sąsiadował z inwestycją Mennica Residence, trwa weryfikacja dokumentów przy wyborze generalnego wykonawcy. Spodziewane wejście na budowę ma się odbyć w połowie maja. Tymczasem w projekcie Jagiellońska (dawniej Dolina Wisły) wydanie warunków zabudowy spodziewane jest najwcześniej ok. sierpnia, co pozwoliłoby oczekiwać terminu pozwolenia na budowę na wiosnę 2017 roku.

W pozostałych segmentach zarząd Mennicy podkreśla m.in. dwukrotny wzrost sprzedaży złota w I kw. w ujęciu r/r, czy rozwój usług automatów kartowych. W tym drugim obszarze szczególnie istotny jest plan postawienia nowych 20 automatów w Poznaniu, gdzie spółka ma jeszcze 8 lat rentownego kontraktu, perspektywę nowego przetargu na kolejne 10 lat we Wrocławiu oraz potencjalny przetarg w Trójmieście.

"W segmencie płatności elektronicznych nie osiadamy na laurach. Aktualnie uruchamiamy programy pilotażowe w Jaworznie i Łodzi w zakresie stworzenia dla użytkowników transportu miejskiego możliwości połączenia opłat kartami bankowymi z aplikacją biletową. Będziemy chcieli zaprezentować to rozwiązanie również w Warszawie i Wrocławiu. Przed nami ważne dwa lata prac badawczych, które mają za zadanie przybliżyć nas do celu, jakim jest pozycja operatora najnowocześniejszych systemów w obszarze karty miejskiej" - wskazał Zambrzycki.

W kwestii potencjalnej inwestycji w kopalnię złota w RPA, prezes Mennicy Polskiej podtrzymał, że projekt jest przygotowany prawnie i ekonomicznie, ale nie jest jeszcze procedowany przez radę nadzorczą.

"Zmiana w RN, zatwierdzenie wyników rocznych, projekty w segmentach kart miejskich i 'deweloperki' sprawiają, że choć to potencjalnie bardzo zyskowny projekt musi przez swoją 'egzotyczność' poczekać w kolejce" – podsumował Zambrzycki.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie. Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 r.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)