"Jak najbardziej dążymy do tego, by wzrost zysku brutto na sprzedaży był utrzymany, dążymy do tego, by przychody ze sprzedaży nam rosły, również na rynku eksportowym" - powiedział Gawrylak w rozmowie z ISBnews.

Spółka w I kw. zwiększyła zysk brutto na sprzedaży o 15% do 14,79 mln zł, a marżę na sprzedaży o 2 pkt proc. do 36,4%.

Prezes podkreślił, że strata operacyjna w wysokości 1,15 mln zł odnotowana w I kw. 2016 r. była w dużym stopniu spowodowana kosztem udziału w targach Light&Building we Frankfurcie, jednak koszt ten z pewnością zaowocuje przyszłymi kontraktami. Dodatkowo spółka jest pod presją sezonowości sprzedaży w I kw.

"Oczywiście, nasze dążenie jest takie, żeby spółka ES-System generowała zyski" - dodał.

Wskazał, że obszarem, który może pomóc w realizacji tego celu jest zwiększanie udziału rozwiązań LED w sprzedaży, gdzie spółka uzyskuje wyższe marże. Wraz z upowszechnieniem się tych rozwiązań, ich ceny będą co prawda spadać, jednak jednocześnie powinny spadać ceny komponentów do ich produkcji.

Sama wartość sprzedaży w tym roku powinna rosnąć w co najmniej jednocyfrowym tempie.

"Patrząc na wyniki I kw., poziom zamówień oraz założenia sprzedaży, mam nadzieję na utrzymanie r/r wyniku sprzedaży w II kw. na rynku krajowym. Patrząc na aktualny portfel zamówień, oczekuję wzrostu sprzedaży w roku 2016 na poziomie przynajmniej jednocyfrowym" - powiedział

W I kw. 2016 r. ES-System odnotował 0,44 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 0,47 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 40,64 mln zł w I kw. 2016 r. wobec 37,42 mln zł rok wcześniej.

ES-System to największa polska firma w branży oświetleniowej, działająca w segmentach oświetlenia architektonicznego, ulicznego, zewnętrznego i awaryjnego. Spółka jest notowana na GPW od 2007 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)