statystyki

Kopalnia dla Niemców? Rząd: po naszym trupie

16 sierpnia 2016, 06:01
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Kopalnia Krupiński

Kopalnia Krupińskiźródło: DGP

Niemiecka firma HMS Bergbau proponuje przejęcie części zakładu Krupiński, który ma być zlikwidowany. Oferuje załodze pracę. Ale minister energii nie chce słyszeć o porozumieniu. Woli zamknąć kopalnię niż ją sprzedać lub wydzierżawić prywatnemu inwestorowi. Z powodów politycznych czy obawy przed związkowcami?

Reklama

Reklama

8 sierpnia Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła decyzję o przekazaniu nierentownej kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2017 r. I choć w związku z tym akcje firmy w dwa dni zyskały na GPW ponad 20 proc., związki zawodowe wysłały 10 sierpnia pismo protestacyjne do premier Beaty Szydło. Zapewniają, że kopalnia ma potencjał, tylko była niedoinwestowana i podejrzewają, że to próba przejęcia zakładu przez zagranicznego inwestora.

„Zarząd JSW z całą stanowczością podkreśla, iż nigdy nie prowadził i nie prowadzi jakichkolwiek rozmów o sprzedaży KWK Krupiński podmiotowi zagranicznemu” – czytamy w piśmie resortu energii (nadzoruje branżę węglową, Skarb Państwa ma pakiet kontrolny w JSW) przesłanym do DGP.

Z naszych informacji wynika, że wstępna umowa nie na sprzedaż, a na dzierżawę infrastruktury kopalni między JSW a Silesian Coal (spółką należącą do niemieckiego HMS Bergbau) była gotowa w 2015 r., jednak zrezygnował z niej poprzedni prezes – Edward Szlęk.

>>> Czytaj też: Idzie rewolucja w górniczych układach pracy

Jerzy Markowski, szef Silesian Coal, tłumaczy, że nie było mowy o kupnie, ale wydzierżawieniu części infrastruktury, dzięki której Niemcy taniej i szybciej sięgnęliby po węgiel ze złoża Orzesze (koncesja poszukiwawcza została wydana w 2013 r., wydobywcza spodziewana jest w 2017 r.).

– Ta dzierżawa byłaby korzystna. Dla nas – bo nasza inwestycja byłaby 2,5 razy tańsza. Dla kopalni – bo przedłużyłaby jej żywot. Dla załogi – bo pracowałaby w tym samym zakładzie – mówi DGP Markowski. Zapowiada, że spróbuje podjąć rozmowy z SRK, gdy Krupiński tam trafi, ale prezes SRK Marek Tokarz powiedział DGP, że nie sprzeda nic prywatnemu inwestorowi, bo nie ma gwarancji zwrotu pomocy publicznej. Jest on konieczny, gdy kopalnia wychodzi z SRK, gdzie jest utrzymywana z państwowych pieniędzy, co jest możliwe tylko w zakładach zamykanych.

W nieoficjalnych rozmowach z resortem energii można usłyszeć, że prywatna konkurencja nie jest potrzebna, skoro musimy ratować państwowe kopalnie. Z tego powodu przesądzony wydaje się też los kopalni Makoszowy, która od roku jest w SRK i nie udało się jej sprzedać (zwrot pomocy 200 mln zł).

>>>> Polecamy: Koniec ery węgla w Czechach. Wydobycie ma się zakończyć w 2023 roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Work Buy Consume Die(2016-08-16 10:17) Odpowiedz 467

  Śląsk to pięta achillesowa Polski. Jeszcze tego brakuje, żeby Niemcy sprzedawali nam NASZ (jeśli chodzi o położenie na terytorium RP) węgiel tylko dlatego że "polski" rząd sobie nie radzi z zarządzaniem... Ale w sumie nie ma się co dziwić ślązakom, siedzą na czarnym złocie, to mogą dyktować warunki...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Gonzo(2016-08-16 09:49) Odpowiedz 234

  Co, nie ma to jak lęki, że prywatny pokaże jakim skansenem jest struktura górnictwa w PL ?

 • paranoja............(2016-08-16 11:10) Odpowiedz 112

  Pies ogrodnika. Lepiej zwolnić ludzi niż sprzedać kopalnię :(

 • buehehe(2016-08-16 16:18) Odpowiedz 71

  Brawo polski rząd! Węgiel to surowiec strategiczny, to nasze czarne złoto, lepiej niech leży odłogiem, jeść nie woła, przyjdą lepsze ceny na węgiel to się go będzie wydobywać. Niemcy są cwani, wolą eksploatować złoża u innych niż wykorzystywać swoje. Węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii, jeśli oddamy go obcym, będziemy w przyszłości niewolnikami energetycznymi bo trzeba będzie go importować. A wtedy dopiero tacy Niemcy uruchomią swoje kopalnie i będą Polaczkom sprzedawać za grube euro.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • igor KACAP brat (2016-08-16 15:14) Odpowiedz 62

  hm niech w DDR rach inwestują tu jest nasz teren basta!

 • nasz kraj(2016-08-16 15:12) Odpowiedz 36

  co tu kooorwa niemcy chca szukać niech się zajma swoimi terenami i arabami a nie w polsce geeszeffte robic raauuss

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Bael(2016-08-16 15:06) Odpowiedz 21

  Jest to jedna z najmłodszych kopalń w Polsce, wydobywająca głównie węgiel gazowy-koksowy typu 34.1 i 34.2. Krupiński to także kopalnia z jedną z najlepszych wydajności (tona wydobytego węgla na jednego pracownika) oraz zasobami operatywnymi (czyli tymi, które są przeznaczone do wydobycia) w ilości ponad 42 milionów ton (wg danych Państwowego Instytutu Geologicznego) przewidzianego do wydobycia do roku 2030 z perspektywą eksploatacji na kolejne 30 lat! . Z tego, co można wyczytać w internecie wynika jasno, że obecnie budowana jest nowa Stacja Wentylatorów. Na dole kopalni jest prawie rozcięta partia jednego z najlepszych pokładów na tej kopalni, a roboty są wstrzymane w tym rejonie od kilkunastu tygodni... Gdy na stronach Ministerstwa Środowiska otwieramy mapę z koncesjami, widzimy, że złoża obok Krupińskiego są własnością...niemieckiej firmy HMS Bergbau. Zatem albo Krupiński trafi do SRK i zostanie zlikwidowany...albo trafi do SRK i zostanie za złotówkę sprzedana niemieckiemu inwestorowi. a czemu nikt nie wspomni ze firmie Silesian coal skończy się koncesja jeśli nie zacznie wydobywać do 2018r... a jazeli nie przejmie kopalni w suszcu to fizycznych szans na to już nie ma

 • swan80(2016-08-16 19:48) Odpowiedz 21

  TYKO DAC IM PALEC i germanizacja silaska sie zacznie

 • Hanna(2016-08-16 17:39) Odpowiedz 11

  podpisz petycje --STOP -- fundacjom Sorosa ----- http://www.petitiongo.org/pl/petition/zdelegalizowac-w-polsce-dzialalnosc-wszystkich-fun?mp=admin.message.success

 • gupi gópiii(2016-08-16 21:31) Odpowiedz 12

  Gópi Polak woli umrzeć z głodu niż pracować u kogoś innego...............

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze