W pierwszym półroczu 2016 roku Torpol wziął udział w 39 postępowaniach, z czego rozstrzygnięto 23. Spółka pozyskała 4 zamówienia prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego (w tym 1 wszczęte w 2015 r.) oraz 1 zamówienie z wolnej ręki. Efektywność składanych ofert wyniosła 21,7 % w ujęciu ilościowym. Łączna wartość zamówień pozyskanych w pierwszym półroczu 2016 r. to 106,7 mln zł netto, czytamy w komunikacie.

"W ostatnich tygodniach wygraliśmy przetarg na prawie 250 mln zł, w okresie wakacyjnym podpisaliśmy zamówienia w Norwegii na ok. 28 mln zł, a w sierpniu - kontrakt uzupełniający na 10 mln zł. Jeśli dodamy to do naszego obecnego backlogu, to potencjalna wartość zamówień Grupy Torpol wynosi ok. 0,75 mld zł" - dodał prezes Grzegorz Grabowski.

W tym momencie Grupa Torpol uczestniczy w niemal 60 postępowaniach, z czego ok. 80% jest organizowanych przez PKP PLK - ich wartość może wynieść nawet ponad 16 mld zł, podano także.

"Naszym celem na lata 2017-2019 jest utrzymanie dotychczasowego udziału rynkowego oraz zbudowanie portfela o wartości ok. 3,6 - 4,2 mld zł" - wskazał Grabowski, podtrzymując wcześniejsze zapowiedzi spółki.

Grupa wciąż zamierza być bardzo aktywna na rynku norweskim, gdzie spółka zależna Torpol Norge AS wzięła udział w 12 postępowaniach, a w ostatnim okresie pozyskała zamówienia kolejowe o łącznej wartości niemal 60 mln NOK netto (ok. 28 mln zł). Przyjęty przez rząd norweski Krajowy Plan Transportowy (NTP) na lata 2014–2023 zakłada, że wartość inwestycji wyniesie ok. 167,8 mld NOK, czyli 17 mld NOK rocznie od 2015 r. (8 mld zł rocznie), przypomniano.

"Zdobyliśmy pierwsze kontrakty kolejowe w Norwegii na 60 mln NOK, czyli ok. 28 mln zł. Odbieramy to jako dobry sygnał dla nas w kontekście realizacji planu NTP i wzrostu aktywności Jernbaneverket (Norweskie Koleje Państwowe). Wierzę, że to dopiero początek. Rynek w Norwegii wielkością jest porównywalny do polskiego, tyle że tam jest mniejsza konkurencja. Przy wyborze ofert dużą wagę na rynku norweskim przywiązuje się do oceny rzetelności firmy i doświadczenia pracowników, w większym stopniu stosuje się kryteria pozacenowe, więc jestem pewien, że doskonale sobie tam poradzimy" - podsumował Grabowski.

Torpol specjalizuje się w budowie oraz modernizacji stacji, linii i szlaków kolejowych oraz linii tramwajowych. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w lipcu 2014 roku. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 238,24 mln zł mln zł w 2015 roku.

(ISBnews)