statystyki

Strata netto Cognoru wyniosła 6,04 mln zł w I poł. wobec zysku rok wcześniej

30 sierpnia 2016, 07:06 | Aktualizacja: 30.08.2016, 13:11
Źródło:ISBnews

Cognor odnotował 6,04 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2016 r. wobec 0,4 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Reklama

Reklama
"Na nasz wynik finansowy netto, który okazał się stratą, wpływ miały niezrealizowane różnice kursowe dotyczące długu spółki w łącznej kwocie 16,1 milionów złotych. Bez tej straty, która jest wynikiem osłabienia złotego w stosunku do euro, wynik nasz byłby zyskiem, nawet jeżeli odliczyć inne pozycje o charakterze jednorazowym" - czytamy w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 29,11 mln zł wobec 18,59 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 725,18 mln zł w I poł. 2016 r. wobec 723,93 mln zł rok wcześniej.

"W pierwszej połowie 2016 roku mieliśmy do czynienia z kontynuacją pozytywnej zmiany na rynku hutniczym w Polsce i krajach sąsiednich , która manifestowała się przede wszystkim odczuwalną poprawą popytu na nasze produkty. W efekcie Grupa zwiększyła sprzedaż złomu stali, półwyrobów (kęsów) oraz wyrobów finalnych o łącznie 57,3 tys. ton i 17,6%. Wzrost przychodów ze sprzedaży był w tym samym okresie daleko mniejszy i wyniósł jedynie 1,6 mln zł i 0,2%. Powodem tego zjawiska był spadek cen. Pogorszyły się również tzw. spready przerobowe, czyli różnice pomiędzy cenami naszych produktów i ceną złomu, który stanowi podstawowy surowiec i dominuje w koszcie
wytworzenia. W konsekwencji nasiliła się presja na rentowność" - czytamy dalej w raporcie.

Tym niemniej Cognor zdołał widocznie poprawić rentowność operacyjną, co możliwe było głównie dzięki dalszemu postępowi w zmieszaniu kosztów produkcji oraz dzięki zyskom wynikającym z odnotowanego w II kwartale br. odbicia cen złomów, kęsów oraz wyrobów finalnych, podano także.

W ujęciu jednostkowym strata netto w okresie I poł. 2016 r. wyniosła 0,2 mln zł wobec 1,23 mln zł straty rok wcześniej.

Grupa Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: dywizja produkcyjna - półwyroby i wyroby hutnicze ze stali oraz dywizja surowcowa - skup, przerób i sprzedaż złomów stali i metali nieżelaznych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.

(ISBnews)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze