"Zdefiniowaliśmy 130 inicjatyw oszczędnościowych, które mają dać nam łączny efekt oszczędności na poziomie 1,6 mld do roku 2025, z wyłączeniem oszczędności opisanych porozumieniem z września 2015 r. dotyczących kwestii wynagrodzeń" - powiedział Gawlik podczas konferencji prasowej.

Program optymalizacji na lata 2016-2025 wynika m.in. z umowy podpisanej przez JSW z obligatariuszami. Jednym z celów jest zapewnienie terminowej spłaty zadłużenia. Działania obejmują osiągnięcie odpowiedniego poziomu kosztów i przychodów, inwestycje i reorganizację grupy, a także pozyskanie finansowane.

"Docelowo chcemy, żeby w miksie produktowym 85-86% stanowił węgiel koksujący, czyli węgiel typu 35 i 34" - powiedział prezes.

W tym celu zaplanowano inwestycje o wartości ok. 900 mln zł na lata 2016-2015. Kluczowe projekty to budowa poziomu 1290 w KWK Budryk wraz z modernizacją zakładu przeróbczego i modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej w KWK Knurów-Szczygłowice. Planowane są także inne inwestycje m.in. w KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

"Oszczędności na poziomie operacyjnym mają spowodować, że osiągniemy do 2015 r. poziom mining cash cost na poziomie 240 zł/t, w 2015 r. ten koszt kształtował się na poziomie 307 zł/t" - dodał prezes.

Spółka zakłada pozyskanie środków finansowych z kilku źródeł - z przepływów operacyjnych, ze zbycia aktywów (721,8 mln zł), a także z rynku dłużnego i kapitałowego.

"Kolejnym elementem jest sprzedaż WZK Victoria. Zakładamy, że na przełomie września i października ta transakcja dojdzie do skutku" – wyjaśnił Gawlik.

W ramach zmiany struktury grupy przewidziane jest wyłączenie sprzedawanych spółek, a także przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń ruchu Jas-Mos (jeszcze w tym roku) i kopalni Krupiński (w I kw. 2017 r.).

"Łączne oszczędności w pierwszym roku funkcjonowania wynikające z tych działań wyniosą około 436 mln zł" - powiedział prezes.

Planowane są także działania optymalizacyjne w obszarach zakupów i handlu. Z kolei w wyniku optymalizacji zatrudnienia JSW chce docelowo mieć w sumie ok. 20 600 pracowników.

Harmonogram spłaty obligacji wydłużono o 5 lat, do 2025 r. W pierwszych trzech latach JSW będzie spłacała obligatariuszom ok. 50 mln zł rocznie. Od 2019 r. na wcześniejszy wykup będzie przeznaczana część nadwyżki środków pieniężnych. Część środków ze sprzedaży niekluczowych aktywów także zostanie przeznaczona na wcześniejszy wykup.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

(ISBnews)