statystyki

Ogromne zadłużenie Hiszpanii. Katalonia musi oddać 74,5 mld euro

15 września 2016, 17:25
Źródło:PAP
Flagi Hiszpanii i Katalonii w Barcelonie

Flagi Hiszpanii i Katalonii w Barcelonieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Lourdes Segade

Hiszpańskie wspólnoty autonomiczne zanotowały w drugim kwartale br. rekordowe zadłużenie, odpowiadające 25 proc. PKB. Największe długi ma Katalonia oraz Wspólnota Walencka.

Reklama

Reklama

Jak wynika z opublikowanych w czwartek przez hiszpański bank centralny (BdE) danych, aż czternaście z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii zanotowało w okresie kwiecień-czerwiec br. rekordowe zadłużenie.

Pod względem wysokości długu prowadzi Katalonia, która w drugim kwartale br. miała 74,5 mld euro nieuregulowanych zobowiązań. Równie wysokie były one w sąsiedniej Wspólnocie Walenckiej – 43,1 mld euro.

Jedyne trzy wspólnoty, w których nie zanotowano rekordowego poziomu zadłużenia – Galicia, Baleary i Wyspy Kanaryjskie – również mają poważne problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Łącznie przekraczają one kwotę 26 mld euro.

W drugim kwartale br. dług wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii sięgnął 273,2 mld euro, co stanowiło blisko 25 proc. PKB tego iberyjskiego kraju. W stosunku do okresu styczeń-marzec br. zadłużenie zwiększyło się o 9 mld euro.

Zdaniem ekonomistów banku centralnego Hiszpanii wzrost zadłużenia wspólnot autonomicznych do nienotowanego wcześniej poziomu ma związek z nieskuteczną kontrolą finansową w efekcie długotrwałego braku rządu w Madrycie.

Hiszpania od ub.r. pogrążona jest w kryzysie politycznym w rezultacie nieudanych prób sformowania rządu. Utworzeniu gabinetu ministrów nie pomogły dwukrotne wybory parlamentarne, które odbyły się w grudniu i czerwcu.

Według danych BdE dług publiczny Hiszpanii wyniósł w drugim kwartale br. 1,1 bln euro, stanowiąc 100,5 proc. jej PKB.(PAP)

>>> Czytaj też: "Bankopad" na Ukrainie. Katastrofa w branży finansowej rujnuje całą gospodarkę

Reklama

Reklama

  • Pierre d`Olais-Teau(2016-09-16 01:01) Odpowiedz 61

    Najważniejsza i tak jest sjesta

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze