"MOL wierzy, że logicznym krokiem w ramach obranej strategii dywersyfikacji działalności paliwowej są kolejne inwestycje w łańcuchy wartości dodanej w sektorze petrochemicznym i chemicznym, a jednocześnie dalsza koncentracja na zintegrowanej działalności w segmencie downstream. W rezultacie, w ramach rozwoju w sektorze chemicznym i petrochemicznym, MOL planuje co 5 lat – do roku 2030 – przeznaczać około 1,5 mld dolarów na projekty w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" – czytamy w komunikacie.

Koncern zamierza również zwiększyć zużycie surowców petrochemicznych do 3 mln ton oraz wprowadzać na rynek nowe grupy produktów.

"Inwestycje w sektorze chemicznym i petrochemicznym powinny bazować na wykorzystaniu przez rafinerie MOL węglowodorów, stanowiąc w ten sposób kontynuację realizacji bieżącej strategii firmy, polegającej na pogłębianiu integracji działalności downstream z łańcuchem wartości, przy jednoczesnym przesunięciu w kierunku półproduktów oraz produktów specjalistycznych" – czytamy dalej.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 5 rafinerii). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)