Nowy piec zawiesinowy, który został wybudowany w należącej do KGHM hucie Głogów I zostaje oficjalnie zaprezentowany światu. Całość zapiera dech w piesiach. Przed oczyma staje kolos, do obudowy hal głównego kompleksu zużyto 24 600 m. kw., blachy lekkiej. Dla porównania, konstrukcja Stadionu Narodowego w Warszawie pochłonęła 12 tys. ton stali a stadion PGE Arena w Gdańsku składa się z 6,5 tys. ton tego materiału. W środku huty dumnie stoi nowy piec zawiesinowy – szczyt myśli technologicznej przemysłu metalurgicznego. Zdecydowanie jest na co popatrzeć, bo gigantyczna konstrukcja składa się z 20 kondygnacji (rozumianych jako poziomy technologiczne w kompleksie hal). Najwyższy pomost wewnętrzny hali w rejonie komory dopalania znajduje się na poziomie niemal 58 m. Przez ostatnie lata teren huty Głogów I był jednym wielkim placem budowy jakiego nie powstydziłby się Dubaj. W pracach budowlanych związanych z nową instalacją uczestniczyło ponad 2 tys. osób.

- Nie ma projektów w Polsce realizowanych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat o takiej skali innowacyjności, unikatowych rozwiązań w zakresie technologii, stopnia skomplikowania rozwiązań technicznych oraz ilości urządzeń indywidualnie projektowanych, dedykowanych dla tego typu instalacji – mówi Andrzej Szydło, dyrektor naczelny Huty Miedzi Głogów.

Nowy piec to nowa era dla polskiego hutnictwa. Dotychczas stosowana technologia przetopu koncentratów w piecach szybowych została zastąpiona nowoczesną technologią pieca zawiesinowego z równoczesną budową całej infrastruktury i urządzeń kompleksu tegoż pieca.

Efekty wdrożenia nowoczesnej technologii są już widoczne. Od chwili uruchomienia nowej instalacji w październiku 2016 r., udało się przetopić 195 tys. ton koncentratu miedzi a niemal 50 tys. ton miedzi blister zostało w tym samym czasie wyprodukowanych.

- Rzeczą niezwykłą jest osiągnięcie już w pierwszym tygodniu pracy prawie 80 proc. planowanej zdolności produkcyjnej i niemal niezakłócona ciągła praca ciągu technologicznego – mówi dr inż. Józef Czernecki, prof. IMN. Jak podkreśla, taki poziom wydajności w HM Głogów II osiągnięto dopiero kilkanaście lat od uruchomienia huty.

Decyzja o budowie nowoczesnego pieca zawiesinowego zapadła w maju 2010 r. Cały projekt to efekt Program Modernizacji Pirometalurgii.

Huta Głogów I zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. osób. Spółka nie wyklucza, że dzięki nowoczesnej technologii w najbliższym czasie grono pracowników zakładu może się powiększyć.