Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,2 proc., S&P 500 pozostaje bez zmian, Nasdaq Comp również pozostaje bez zmian.

Amerykańska giełda kontynuuje powyborcze wzrosty, których tempo wyhamowało w okresie poprzedzającym inaugurację Donalda Trumpa, a na rynku widać podwyższoną skłonność do ryzyka. W środę Dow Jones Industrial po raz pierwszy w historii pokonał barierę 20.000 pkt., a S&P 500 i Nasdaq wzrosły do rekordowych poziomów. W czwartek DJI ponownie idzie w górę, a S&P 500 na moment po raz pierwszy przebił granicę 2.300 pkt.

Na rynku na razie dominuje przekonanie, iż protekcjonistyczna polityka handlowa, którą zwiastują pierwsze decyzje Trumpa, zostanie zrównoważona przez korzystny wpływ wydatków infrastrukturalnych oraz zmiany w prawie podatkowym.

W czwartek Donald Trump zagroził, iż odwoła zaplanowane na najbliższe dni spotkanie z prezydentem Meksyku, po tym jak ten ostatni skrytykował plany budowy muru na granicy z jego krajem.

Z danych makro w USA - zaskakująco niska okazała się liczba sprzedanych domów na rynku pierwotnym. Nie miało to jednak przełożenia na rynek.

Najważniejsze dane makro w USA w tym tygodniu zostaną opublikowane w piątek - oczekuje się, że pierwsze wyliczenie PKB USA za IV kw. wskaże na 2,2-proc. wzrost (w ujęciu zanualizowanym).

Powoli uwaga rynków kieruje się również ku najbliższej środzie, kiedy Rezerwa Federalna ogłosi pierwszą w 2017 r. decyzję ws. stóp procentowych. W centrum uwagi znajdzie się ton komunikatu i wskazówki względem ścieżki podwyżek w tym roku, gdyż rynek nie spodziewa się, by Fed podjął w przyszłym tygodniu decyzje ws. kosztu pieniądza w USA. Jastrzębi wydźwięk komunikatu może umocnić oczekiwania na podwyżkę stóp już w marcu. Obecnie rynek przypisuje 52-proc. prawdopodobieństwo podwyżce stóp właśnie w marcu wobec 75-proc. w czerwcu.

W USA trwa sezon publikacji wyników kwartalnych przez spółki.

Do czwartku już 24 proc. spółek notowanych na indeksie S&P 500 podało swoje wyniki, z czego 71 proc. pozytywnie zaskoczyło poziomem zysku. W porównaniu do IV kw. 2015 r. ich zyski wzrosły o 4,7 proc. i były o 1,6 proc. wyższe od szacunków ankietowanych przez Bloomberga analityków.

Po początkowych spadkach nad kreskę wyszły notowania Caterpillar. Zysk spółki w IV kw. uplasował się powyżej konsensusu, a przychody poniżej.

Wyraźnie zyskiwały akcje Comcast. Operator telekomunikacyjny zamierza podwyższyć dywidendę i skupić akcje własne.

Ponad 2 proc. zniżkowały akcje Forda. Producent aut spodziewa się gorszych wyników w 2017 r. niż w ubiegłym roku.

Wyższe od oczekiwań zyski pchają natomiast w górę kurs Biogen.

Po zamknięciu notowań raporty kwartalne przedstawią Alphabet, Intel, Starbucks, PayPal, Microsoft, Raytheon, Stanley Black&Decker, Praxair.

Na rynku walutowym umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,07, o 1 proc. względem maksimów z czwartkowej sesji. W ostatnich dniach kurs eurodolara poruszał się w okolicach blisko 2-miesięcznych minimów, dochodząc do 1,08.

W górę pnie się kurs USD/JPY. W nocy kwotowanie tej pary zbliżyło się do 113, lecz od tego czasu kurs USD/JPY wzrósł do ok. 114,6, w górę o 1,5 proc.

Niecały jeden procent, względem sesyjnego maksimum 1,267, traci brytyjski funt. Kurs GBP/USD znalazł w czwartek wsparcie w okolicach 1,250.

Po południu na dwutygodniowych maksimach znalazły się notowania ropy naftowej. Baryłka WTI w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,8 USD, w górę o 2,1 proc. Brent w dostawach na marzec w Londynie kosztuje 56,4 USD za baryłkę, w górę o 2,3 proc. Rynek dyskontuje informacje dochodzące z państw zrzeszonych w OPEC, iż mocno przestrzegają one postanowień porozumienia o ograniczeniu produkcji surowca, które obowiązuje od początku stycznia.

W Europie giełdy zakończyły sesję pod kreską. Indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,39 proc. Francuski CAC 40 zniżkował o 0,23 proc., brytyjski FTSE 100 spadł 0,03 proc., a niemiecki DAX wzrósł o 0,35 proc.

W Europie w centrum uwagi również znajdowały się wyniki spółek.

Aż jedną piątą na wartości zyskiwały walory Actelion. Amerykański koncern Johnson&Johnson wyraził zgodę na przejęcie szwajcarskiej spółki biotechnologicznej Actelion za 280 USD za akcję (w sumie 30 mld USD). Transakcja zostanie sfinansowana gotówką, trzymaną przez J&J poza granicami USA.

TRUMP MOŻE ODWOŁAĆ SPOTKANIE Z PREZYDENTEM MEKSYKU

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że jeśli prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto nie akceptuje decyzji USA ws. budowy muru na granicy i nie chce za niego zapłacić, niech odwoła planowaną podróż do Waszyngtonu.

"USA mają 60 mld USD deficytu handlowego z Meksykiem. Był to jednostronny interes od powstania NAFTA, z kolosalną stratą miejsc pracy i firm. Jeśli Meksyk nie chce zapłacić za mur, który jest bardzo potrzebny, to lepiej odwołać zaplanowane spotkanie" - głosi tweet Trumpa.

W środę Nieto powiedział, że nie akceptuje decyzji Trumpa ws. budowy muru na granicy, i powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu. Wcześniej w środę pojawiły się pogłoski, że rząd Nieto rozważa odwołanie wizyty w Waszyngtonie, którą meksykański prezydent miał złożyć 31 stycznia.

Projekt tego muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego, był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent USA głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty.

SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W XII MOCNO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż nowych domów w USA w grudniu wyniosła 536 tys. w ujęciu zanualizowanym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 588 tys. W listopadzie odnotowano 598 tys. W ujęciu mdm sprzedaż domów spadła o 10,4 proc.

INDEKS WYPRZEDZAJĄCY KONIUNKTURY W USA W GÓRĘ

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w grudniu wzrósł o 0,5 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika właśnie o 0,5 proc. W listopadzie indeks wzrósł o 0,1 proc. po korekcie - wynika z danych Conference Board. Indeks pokazuje, jak będzie sobie radzić amerykańska gospodarka w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W GÓRĘ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 22 tys. do 259 tys. z 237 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 247 tys.

ZYSK CATERPILLAR POWYŻEJ KONSENSUSU, PRZYCHODY PONIŻEJ

Caterpillar zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk w wys. 83 centów na akcję. Analitycy spodziewali się tymczasem zysku 0,66 USD na akcję. Niższe od oczekiwań były natomiast przychody spółki, które w drugim kwartale wyniosły 9,57 mld USD. Analitycy szacowali je na 9,81 mld USD. W 2017 r. spółka oczekuje przychodów w przedziale 36-39 mld USD. Analitycy oczekują 38,1 mld. Zysk na akcję w 2017 r. ma wynieść 2,9 USD, o 18 centów poniżej oczekiwań analityków.

WYNIKI FORDA BEZ ZASKOCZEŃ, GORSZE PERSPEKTYWY

Spółka motoryzacyjna Ford zanotowała w IV kw. 2016 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 30 centów. Dokładnie takiego wyniku spodziewali się ankietowani przez Bloomberga analitycy. Przychody z segmentu motoryzacyjnego spółki wyniosły 36,0 mld USD wobec konsensusu 35,1 mld USD. Spółka poinformowała, że koszty rzędu 200 mln dolarów, które poniosła w wyniku porzucenia planów budowy fabryki w Meksyku przyczyniły się do pierwszej od 2009 r. kwartalnej straty w IV kw. 2016 r. W ocenie prezesa Forda, rok 2017 będzie gorszy dla spółki niż 2016 r.

COMCAST ZWIĘKSZA DYWIDENDĘ, BĘDZIE SKUPOWAĆ AKCJE WŁASNE

Skorygowany zysk Comcast w IV kw. wyniósł 89 centów na akcję vs 87 centów oczekiwań. Jednocześnie spółka podała, iż zamierza dokonać podziału akcji, skupić akcje własne na kwotę 5 mld USD oraz podwyższyć dywidendę po splicie o 15 proc. Przychody operatora telekomunikacyjnego wyniosły 21 mld USD, o 300 mln USD więcej niż zakładał konsensus.

ZYSK BIOGEN POWYŻEJ KONSENSUSU

Skorygowany zysk na akcję Biogen w IV kw. 2016 r. wyniósł 5,04 USD vs 4,96 USD prognoz. Przychody producenta leków uplasowały się na poziomie 2,87 mld USD, tu oczekiwano 2,94 mld USD. Spółka spodziewa się zysku w przedziale 20,45-21,25 USD w całym 2017 r. Rynek oczekuje 21,03 USD, lecz konsensus nie uwzględnia planów wydzielenia jednego z segmentów działalności spółki, co ma nastąpić w lutym.

WYNIKI KWARTALNE EBAY ZGODNE Z KONSENSUSEM

Skorygowany zysk Ebay w IV kw. 2016 r. wyniósł 54 centy na akcję vs 53 centy konsensusu. Przychody netto właściciela sklepu internetowego wyniosły 2,4 mld USD, zgodnie z konsensusem. Spółka oczekuje, że w I kw. 2017 r. skorygowany zysk z działalności kontynuowanej zamknie się w przedziale 46-48 centów, a w całym roku 1,98-2,03 USD. Tu oczekiwano odpowiednio 50 centów i 2,06 USD. Spółka prognozuje, iż w całym 2017 r. wypracuje 9,3-9,5 mld USD zysku netto. Analitycy przewidują, że zysk netto wyniesie 9,35 mld USD.

USTAWA O BREXICIE PRZEJDZIE PRZEZ BRYTYJSKI PARLAMENT W 2 TYGODNIE - RZĄD

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek projekt ustawy, na mocy której posłowie do Izby Gmin i członkowie Izby Lordów mają wydać zgodę na rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Parlament odbędzie debatę na temat tej ustawy we wtorek i środę w przyszłym tygodniu, a następnie 6-8 lutego będzie on dyskutowany na poziomie komisji - zapowiedział przywódca większości rządowej w Izbie Gmin David Lidington, przedstawiając harmonogram prac parlamentarnych na najbliższe dwa tygodnie.

PKB WLK. BRYTANII W IV KW. ZASKOCZYŁ IN PLUS

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w IV kw. o 0,6 proc. kdk - podano w I wyliczeniu. Analitycy szacowali 0,5 proc. kdk, po wzroście w III kw. o 0,6 proc. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,2 proc. w IV kw. Tu szacowano 2,1 proc. po wzroście w III kw. o 2,2 proc. (PAP)