W rozmowie z włoską gazetą szef dyplomacji pytany o politykę imigracyjną Trumpa zauważył, że nie robi on nic innego od tego, co obiecał w kampanii wyborczej.

Następnie Alfano stwierdził: „Nasze spojrzenie jest inne i okazuje się do tej pory zwycięskie”. Polega ono- przypomniał- na tym, że nie ma żadnego „ogólnikowego stawiania znaku równości między migracją i terroryzmem”, a także na skoncentrowaniu uwagi na konkretnych przypadkach.

“Połączyliśmy rygor i człowieczeństwo, a nasze rezultaty w dziedzinie bezpieczeństwa świadczą o tym, że nie pomyliliśmy się”- zauważył szef MSZ.

„Jestem pewien- dodał- że to właśnie nasze człowieczeństwo wpłynęło na nasze bezpieczeństwo”.

Minister Alfano przypomniał, że z Włoch wydalono zradykalizowanych imigrantów nie czekając, podkreślił, na wyroki sądu.

„Jesteśmy mistrzami świata w ratowaniu życia ludzi na Morzu Śródziemnym i udzielaniu gościny tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Bezpieczeństwo i solidarność mogą iść w parze”- oświadczył Angelino Alfano.

Wyjaśnił, że kiedy wcześniej, w poprzednim rządzie Matteo Renziego był szefem MSW zwracał szczególną uwagę na osoby, przybywające z rejonów, w których najbardziej szerzy się islamski terroryzm.

„Cicha prewencja wobec nich, jeszcze przed widoczną represją, ma fundamentalne znaczenie”- wskazał.

Szef dyplomacji oznajmił: „Jestem za pluralizmem i poszanowaniem praw człowieka, ale bezpieczeństwo Włochów jest na pierwszym miejscu. Dlatego nie wahałem się wydalić islamskich ekstremistów”.

Odnosząc się do anty-imigracyjnego dekretu Trumpa minister Alfano ocenił, że podziały w Europie na tle kryzysu migracyjnego nie upoważniają jej do osądzania innych.

„Europa nie może wyobrażać sobie, że będzie pokazywać swą bezradność wobec kwestii migracji i jednocześnie być szanowana w swych osądach”- powiedział.

„Czy chcemy zapomnieć o tym, że także w Europie wznosi się mury albo czasem tam, gdzie nie powstają, są przywoływane?”- zapytał szef MSZ.

“Odkąd byłem w MSW mówiłem, że należy zwrócić szczególną uwagę bardziej niż na afrykańskich imigrantów na europejskich islamistów, którzy mieszkają na peryferiach wielu miast i którzy zradykalizowali się żyjąc w Europie”- dodał.

“Polityka integracji ma fundamentalne znaczenie, by stawić czoła zagrożeniu”- zaznaczył Angelino Alfano. Zastrzegł zarazem, że nie istnieje „zerowe ryzyko” i że żaden kraj nie może uważać się wolny od groźby terroryzmu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)