Ponad 600 nowych miejsc pracy i inwestycje warte prawie pół miliarda złotych będą efektem dziesięciu zezwoleń na działalność wręczonych w poniedziałek w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej. Sześć firm to debiutanci w Łódzkiej SSE, cztery będą rozwijać już prowadzoną na jej terenie działalność.

"Bardzo cenimy zarówno nowe firmy, jak i te, które decydują się na kontynuowanie i rozwój współpracy z ŁSSE" - podkreślił prezes Łódzkiej SSE Marek Michalik.

Przedsiębiorstwa, które uzyskały swoje pierwsze zezwolenia na działalność w ŁSSE reprezentują bardzo różne branże. Jest wśród nich operator telekomunikacyjny Globitel, zakłady przetwórstwa i magazynowania tłuszczów DWT, wytwórca konstrukcji stalowych - hal magazynowych, produkcyjnych i logistycznych - Cermont, zakład produkcji pasz De Veris, producent komponentów opakowaniowych Fresenius Kabi oraz zakład przetwórstwa warzyw i owoców Agros Nova.

Po raz drugi zezwolenie otrzymał producent włóknin dla branży wyrobów medycznych i higienicznych Union Industries z siedzibą w Radomsku oraz polska firma biotechnologiczna, specjalizująca się w badaniach i wprowadzaniu na rynek leków biopodobnych Mabion, a także Infosys BPO, który w branży outsoursingu procesów biznesowych zatrudnia już w Łodzi 1,7 tys. osób.

Trzecie zezwolenie pozwoli na wprowadzenie do produkcji nowych elementów instalacji wodnych i gazowych w zakładzie Geberit w Ozorkowie.

Przedsiębiorstwa deklarują stworzenie łącznie ponad 600 nowych miejsc pracy i utrzymanie 3,5 tys. dotychczasowych. Inwestycje w ŁSSE wyniosą prawie pół miliarda złotych.

Michalik podkreślił, że do tej pory wręczono ponad 300 zezwoleń na działalność w ŁSSE. "W 2016 r. wydaliśmy 16 zezwoleń, co pozwoliło na stworzenie 1016 nowych miejsc pracy. Ubiegły rok to także ponad miliard nakładów inwestycyjnych i 78 ha nowych inwestycji" - zaznaczył.

Prezes ŁSSE dodał, że miniony rok był okresem przygotowywania nowej strategii działania dla SSE. Obejmuje ona - obok pozyskiwania i rozwoju przedsiębiorstw działających w Strefie - także program Startup Spark, oferujący wsparcie dla innowacyjnych startupów, budowę własnych nieruchomości pod wynajem, zaangażowanie w procesy rewitalizacyjne oraz edukacyjne.

ŁSSE zajmuje obecnie obszar ponad 1,4 tys. ha w trzech województwach: łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim w 44 podstrefach. W zakładach na terenie ŁSSE utworzono do tej pory 33,2 tys. miejsc pracy. (PAP)

>>> Czytaj też: Wieczne rządy samorządów. Zabetonowany układ czy miłość ludu?