Sytuacja dotycząca greckiego długu nie jest powodem do podnoszenia alarmu - przekonywała w poniedziałek KE po wycieku z Międzynarodowego Funduszu Walutowego dokumentu wskazującego na to, że zobowiązania Grecji osiągną 275 proc. PKB do 2060 r.

"Grecja i Europa uzgodniły i podpisały ambitny i godny zaufania program reform i ścieżki fiskalnej podczas realizacji programu pomocowego (...). Nie widzimy powodu do alarmującej oceny sytuacji greckiego długu lub gospodarki tego kraju" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

To reakcja na ujawniony przez "Financial Times" dokument MFW, w którym waszyngtońska instytucja wyliczyła, że greckie zadłużenie osiągnie 170 proc. PKB do 2020 r., spadnie do 164 proc. w 2022 r., ale później zacznie rosnąć aż do poziomu 275 proc. PKB w 2060 r. Obecnie żadne państwo na świecie nie jest tak zadłużone, choć dług publiczny Japonii przekracza 200 proc. PKB. Kraj ten jednak jest go w stanie obsługiwać, bo inwestorzy mają zaufanie do Tokio, dzięki czemu odsetki od pożyczek są stosunkowo niewielkie.

Reklama

Zupełnie inna sytuacja dotyczyłaby Aten, gdyż rynki finansowe mają niskie zaufanie do Grecji. Obawy o jego bankructwo powodują, że koszty obsługi długu na rynku finansowym - jeśli faktycznie wzrósłby on do takich poziomów, jakie przewidują analitycy Funduszu - byłby prawdopodobnie nie do udźwignięcia.

Na tym tle istnieje jednak spór między MFW a eurolandem. Fundusz od dawna wskazuje na konieczność umorzenia części pożyczek dla Grecji, ale państwa członkowskie strefy euro, z Niemcami, największym kredytodawcą Aten na czele, nie chcą się na to zgodzić.

Rzeczniczka KE przypomniała, że euroland zgodził się na krótkoterminowe środki, które mają pomóc Grecji radzić sobie z długiem, a działania o dalszym horyzoncie czasowym mają być zaproponowane po zakończeniu programu pomocowego, czyli za półtora roku. Taki rozkład działań daje z jednej strony kredytodawcom narzędzia nacisku na Ateny w sprawie dalszych reform, a z drugiej strony pozwala uniknąć władzom Niemiec, gdzie we wrześniu odbędą się wybory parlamentarne, krytyki w sprawie ustępstw wobec Grecji.

W miniony czwartek ministrowie finansów państw strefy euro starali się wywrzeć presję na Grecję w sprawie wznowienia negocjacji i uzgodnienia kolejnego pakietu reform. Porozumienie w tej sprawie jest niezbędne, by zakończyć drugi przegląd realizacji programu pomocowego. To z kolei otworzyłoby drzwi do wypłat kolejnych pożyczek.

"Komisja jest zaangażowana w ukończenie drugiego przeglądu tak szybko, jak to możliwe. Pracujemy intensywnie z władzami Grecji i innymi partnerami, aby tego dokonać" - zapewniła Breidthardt.

Państwa strefy euro chcą, aby MFW uczestniczył w nadzorze i realizacji programu pomocowego, ale dotychczasowe pertraktacje między instytucjami dotyczące restrukturyzacji greckiego zadłużenia nie przyniosły przełomu. W efekcie mimo że do zakończenia uzgodnionego w 2015 roku programu wsparcia zostało półtora roku, Fundusz nadal formalnie w nim nie uczestniczy.

Pakiet pomocowy przewiduje, że Grecja w zamian za reformy dostanie kredyty na łączą sumę do 86 mld euro. Kredytodawcy reprezentujący euroland chcą, by od 2018 r. i później Grecja odnotowywała co roku nadwyżkę pierwotną budżetu (czyli bez kosztów obsługi długu) w wysokości 3,5 proc. PKB.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

>>> Polecamy: Węgierski rząd manipuluje statystykami? Sankcje wobec Rosji wcale nie tak bolesne