KRD: Czas oczekiwania na zapłatę faktur wzrósł do 3 miesięcy i 3 dniWarszawa, 09.02.2017 (ISBnews) - Średni okres oczekiwania na zapłatę w IV kwartale 2016 roku wyniósł 3 miesiące i 3 dni, poinformował Krajowy Rejestr Długów (KRD). Tym samym jest o ponad tydzień dłuższy niż trzy miesiące wcześniej, podano również.

"Mimo, że średni okres oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad tydzień, warto podkreślić, że to wciąż bardzo dobry wynik - trzeci najlepszy w ośmioletniej historii badania. To także rezultat prawie miesiąc krótszy od średniej. W najgorszej sytuacji tradycyjnie już są firmy zatrudniające do 9 osób, które na pieniądze czekają 3 miesiące i 6 dni" - powiedział prezes Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Z najnowszej edycji badania realizowanego co kwartał na zlecenie KRD oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że przeciętny okres przeterminowania należności wzrósł z 2 miesięcy i 25 dni do 3 miesięcy i 3 dni, podano również.

"Minimalnie wzrósł także odsetek przeterminowanych należności, który obecnie sięga 21,2%. To 0,2 pkt proc. powyżej wyniku z poprzedniego kwartału oraz 0,4 pkt proc. powyżej historycznego minimum zanotowanego w drugim kwartale 2016 roku. Wciąż prawie co trzecia firma ma w portfelu poniżej 10% niespłaconych należności. Co czwarta deklaruje natomiast posiadanie od 10% do 19% opóźnionych należności" - czytamy także.

"Im mniejsza firma, tym mocniej koszty te obciążają jej budżet. W przypadku największych przedsiębiorstw odsetek oscyluje w okolicach 1-2%. W przypadku najmniejszych firm, zatrudniających do 9 pracowników, udział kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami lub ich brakiem sięga średnio 7%" - powiedział prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki, również cytowany w komunikacie.

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) w czwartym kwartale 2016 roku wzrósł z 90,7 do 91,3 punktu i znajduje się zaledwie 0,4 pkt proc. poniżej swojego rekordu wszech czasów, podano również.

INP to wskaźnik obrazujący poziom zatorów płatniczych w polskiej gospodarce. Im wyższą ma wartość, tym mniejsze problemy firmy mają z odzyskiwaniem należności. Badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" rozpoczęto na początku 2009 roku.

(ISBnews)