Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała dziś rozporządzenie w sprawie tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Wynosi ona 100,44 proc., podał resort. Wzrost świadczeń wyniesie co najmniej 10 zł, przy czym najniższe emerytury zostają podwyższone do 1 000 zł.

"Minister Elżbieta Rafalska podpisała dziś rozporządzenie w sprawie tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Wynosi ona 100,44%. Jednak, zgodnie z grudniową nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia emerytalno-rentowe (z określonym minimalnym stażem) zostaną podniesione nie mniej niż o kwotę 10 zł (7,50 zł w przypadku rencisty z częściową niezdolnością do pracy), a emerytury najniższe wzrosną do 1 000 zł" - czytamy w komunikacie.

Minimalną podwyżką 10 zł zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł, podał resort.

"W związku z uzyskaniem niższego wskaźnika waloryzacji, niż zakładano, większa grupa świadczeniobiorców zostanie objęta gwarantowaną minimalną podwyżką waloryzacji, gdyż dotyczyć ona będzie świadczeń wypłacanych w wysokości do 2272,73 zł" - podano także w komunikacie.

Liczba świadczeniobiorców z FUS objętych gwarantowaną podwyżka świadczeń (minimalnego i 10 zł) wzrośnie z ok. 2,1 mln do 5,2 mln osób.

Reklama