Indeks Euro Stoxx 50, francuski CAC 40 zwyżkuje, brytyjski FTSE 100 rośnie i niemiecki DAX pozostają bez większych zmian, podobnie jak kontrakt na S&P 500.

We wtorek dla rynków kluczowe będzie wystąpienie prezes Fed Janet Yellen przed komisją bankową Senatu. Szefowa Fed przedstawi półroczne sprawozdanie o polityce monetarnej i będzie odpowiadać na pytania kongresmenów. W centrum zainteresowania rynków znajdować się będą sygnały kształtujące oczekiwania dotyczące ścieżki normalizacji polityki monetarnej w USA. W grudniu większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) opowiadało się za trzema podwyżkami stóp proc. w 2017 r. Rynek wciąż wycenia jednak dwie podwyżki i spodziewa się pierwszego ruchu w górę dopiero w czerwcu. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo podwyżki kosztu kredytu w USA w marcu wynosi 30 proc., a szanse na wzrost stóp proc. w czerwcu wynoszą 69 proc.

We wtorek publicznie wypowiedzą się ponadto Jeffrey Lacker, prezes Fed z Richmond, a o godz. 19.00 prezes Fed z Dallas Robert Kaplan, który już zdążył zabrać głos w nocy z poniedziałku na wtorek.

Reklama

Rynki zwracają również uwagę na politykę personalną administracji Białego Domu. We wtorek nad ranem czasu polskiego rezygnację złożył doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn. Jak podaje amerykańska prasa, Flynn zataił przed Trumpem i jego otoczeniem kontakty z ambasadorem Rosji w USA po listopadowych wyborach. P.o. doradcy został emerytowany generał Joseph K. Kellogg.

Flynn, emerytowany generał piechoty morskiej i były dyrektor agencji wywiadu wojskowego (DIA), sprawował swoją funkcję trzy tygodnie i trzy dni - najkrócej w historii.

Inwestorzy interpretują liczne dane makro z Europy i Chin. Końcowe wyliczenie PKB strefy euro za IV kw. zostało skorygowane w dół, a dynamika PKB Włoch i Niemiec w IV kw. uplasowała się poniżej oczekiwań. Uwagę zwrócił również słabszy odczyt wskaźnika zaufania niemieckich inwestorów w lutym.

Na globalnego "eksportera" inflacji wyrastają natomiast Chiny, gdzie ceny konsumenta i producenta wzrosły kolejny miesiąc z rzędu w styczniu, wyprzedzając oczekiwania.

Ze spółek w Europie, wyraźnie drożeją akcje Peugeot. Agencja Bloomberg podała we wtorek, co potwierdził rzecznik koncernu, iż francuski producent aut rozważa akwizycję europejskich aktywów General Motors - Opel i Vauxhall. Jeżeli doszłoby do transakcji, to udział Peugeot w rynku w Europie wzrosły do ok. 16 proc.

2 proc. drożeją walory Credit Suisse. Inwestorzy pozytywnie przyjęli zapowiedzi ograniczenia kosztów we francuskim banku, który zamierza zwolnić w tym roku do 6.500 osób. Bank we wtorek zaraportował stratę 2,35 mld franków, głównie z powodu zawiązania rezerw na ponad 2 mld CHF na poczet kary nałożonej przez amerykański Departament Sprawiedliwości za nielegalny obrót papierami wartościowymi przed kryzysem finansowym z 2008 r.

Pod kreską zalazły się natomiast akcje Rolls-Royce, mimo iż producent m.in. silników lotniczych podał wyższe od oczekiwań wyniki. Zysk przed opodatkowaniem spółki spadł rdr o 49 proc o 813 mln funtów wobec oczekiwanych 685 mld GBP.

Kolejną wzrostową sesję notuje miedź. 3 miesięczny kontrakt na ten surowiec na London Stox Exchange drożeje we wtorek o 0,6 proc. do ok 6.150 USD za tonę, czyli do maksimów z 2015 r. Od początku roku notowania miedzy wzrosły już o ok. 11 proc.

Wzrosty cen miedzi napędzają oczekiwania na spadek dostępności surowca na światowych rynkach, po tym jak doszło do zaburzeń dostaw rudy tego metalu z dwóch największych na świecie kopalni. W Chile, w kopalni Escondida, od czwartku trwa strajk, który ma potrwać co najmniej 2 tygodnie. Z kolei w Indonezji firma Freeport-McMoRan Inc. wstrzymała produkcję koncentratu miedzi w swojej kopalni Grasberg i kontynuuje z władzami tego kraju warunki wydobycia. Wydobycie z obu kopalnia miało odpowiadać za 9 proc. światowej podaży w 2017 r. - szacuje Goldman Sachs.

Na rynku walutowym, w oczekiwaniu na wystąpienie Yellen, dolar oddaje część zysków z poniedziałku. Kurs EUR/USD rośnie o 0,3 proc. w okolice 1,063. W trakcie azjatyckiej części sesji kurs eurodolara spadł najniżej od 19 stycznia, niemal do 1.059.

Dolar traci również względem jena. Kurs USD/JPY spada o ok. 0,4 proc. w okolice 113,3.

Niewielkie wzrosty cen notuje ropa naftowa. W poniedziałek OPEC opublikował comiesięczny raport, z którego wynika, iż kraje OPEC ograniczyły w styczniu wydobycie w sumie o 890 tys. baryłek dziennie. Oznacza to, że kraje zrzeszone w kartelu wypełniły zapisy porozumienia o zmniejszeniu wydobycia, obowiązującego od stycznia, w 92 procentach - powiedział Essam Al-Marzooq, minister ds. ropy Kuwejtu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 0,9 proc. do 53,4 USD, a cena Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie rośnie o 1 proc. do 56,2 USD za baryłkę.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy szacują przed cotygodniową publikacją danych o zapasach ropy naftowej w USA, iż wzrosły one szósty tydzień z rzędu, o 3,5 mln baryłek.

PODWYŻKI STÓP PROC. W USA STOPNIOWE, RACZEJ SZYBCIEJ NIŻ WOLNIEJ - KAPLAN

"Usuwanie akomodacji monetarnej w przyszłości może być przeprowadzane stopniowo i cierpliwie. Jednak moim zdaniem, szybsze tempo (normalizacji - PAP) może sprawić, że odejście od akomodacji w przyszłości będzie mogło być przeprowadzane stopniowo" - powiedział w nocy z poniedziałku na wtorek Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas. "Wraz z postępującym odejściem od akomodacji, uważam, że powinniśmy zwrócić się ku dyskusji jak można by było rozpocząć proces redukcji sumy bilansowej Fed" - dodał.

Zdaniem Bullarda, w USA istnieje przestrzeń do dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy, bez ryzyka przegrzania gospodarki. Bullard dodał, iż nadwyżka sił produkcyjnych poza Stanami Zjednoczonymi może tłumić presję inflacyjną w USA.

GLOBALNY WZROST RENTOWNOŚCI NA FI BEZ WPŁYWU NA POLITYKĘ BOJ - KURODA

Bank Japonii (BoJ) nie zamierza wprowadzać zmian do programu kontroli krzywej rentowności po globalnym wzroście rentowności na rynku FI - powiedział we wtorek w nocy Haruhiko Kuroda, prezes BoJ. Jego zdaniem, polityka monetarna w Japonii nadal pozostaje kluczowym czynnikiem dla stabilności cen, a osiągnięcie jej poprzez stosowanie narzędzi polityki fiskalnej nie jest preferowane przez BoJ. W ocenie prezesa BoJ, dla utrzymania wzrostu gospodarczego w Azji konieczne jest utrzymanie systemu wolnego handlu.

KOREKTA W DÓŁ PKB W STREFIE EURO W IV KW. 2016

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk - poinformował Eurostat w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że PKB kdk wzrósł o 0,5 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w IV kw. o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,8 proc.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST PKB W NIEMCZECH I WE WŁOSZECH W IV KW.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w IV kwartale 2016 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,5 proc., po wzroście w III kw. o 0,1 proc. W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,8 proc., po wzroście w III kw. o 1,7 proc. Bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 1,2 proc. rdr po wzroście w III kw. o 1,5 proc. Tu oczekiwano 1,4 proc.

Włoska gospodarka w IV kw. 2016 r. wzrosła o 0,2 proc. kdk vs 0,3 proc. oczekiwań. - podano we wstępnym wyliczeniu. W ujęciu rdr wzrost wyniósł 1,1 proc., po wzroście w takim samym tempie w IV kw. 2015 r. i oczekiwań 1,0 proc.

INFLACJA W WLK. BRYTANII W GÓRĘ, ALE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumenta wzrosły w styczniu w Wlk. Brytanii najmocniej od dwóch lat - o 1,8 proc. rdr, po wzroście o 1,6 proc. w grudniu i 1,9 proc. oczekiwań. Dynamika cen producenta w styczniu wyniosła 3,5 proc. rdr vs 3,2 proc. oczekiwań. Ceny importu wzrosły w styczniu w Wlk. Brytanii o 20,5 proc. rdr vs 18,5 proc. oczekiwań.

PKB RUMUNII, CZECH I WĘGIER W IV KW. 2016 r.

PKB Rumunii w IV kw. wzrósł o 1,3 proc. kdk i 4,7 proc. rdr - podano we wstępnym wyliczeniu. W ujęciu rdr oczekiwano właśnie 4,7 proc. W całym 2016 r. wzrost wyniósł 4,8 proc. rdr, najwięcej od 2008 r.

PKB Węgier w IV kw. wzrósł o 1,6 proc. rdr, poniżej oczekiwań rynkowych rzędu 2,0 proc. W całym 2016 r. dynamika PKB wyniosła 2,0 proc., po wzroście w 2015 r. o 3,1 proc. rdr.

PKB Czech w IV kw. wzrósł o 1,7 proc. rdr i 0,2 proc kdk. Oczekiwano, odpowiednio 2,3 proc. i 0,7 proc. W całym 2016 r. wzrost gospodarczy wyniósł 2,3 proc. rdr.

INDEKS ZEW W NIEMCZECH W II PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w lutym mocno się pogorszyło - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 10,4 pkt. wobec 16,6 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 15,0 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji spadł w II do 76,4 pkt. z 77,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Tu oczekiwano 77,0 pkt.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W STREFIE EURO W XII W DÓŁ, BEZ ZASKOCZEŃ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w grudniu spadła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 1,5 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 2,0 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 1,7 proc. W XI wzrost produkcji rdr wyniósł 3,2 proc.

OPTYMIZM DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW W USA ROŚNIE

W USA zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W styczniu indeks ten wyniósł 105,9 pkt., po wzroście o 0,1 proc. - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). Analitycy spodziewali się spadku indeksu do 105,0 pkt. ze 105,8 pkt. w XII. 25 proc. drobnych przedsiębiorców ocenia, że obecnie jest dobry czas na rozwój firmy, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 23 proc. 18 proc. deklaruje chęć zatrudnienia nowych pracowników, wobec 16 proc. w XII.

INFLACJA W CHINACH PRZYSPIESZA

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w styczniu o 2,5 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,4 proc. wobec wzrostu o 2,1 proc. miesiąc wcześniej. Ceny producenta PPI wzrosły zaś w I rdr o 6,9 proc., po wzroście poprzednio o 5,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu PPI o 6,5 proc. (PAP)

tus/ osz/