„Przyznanie Ukrainie statusu specjalnego sojusznika poza NATO oraz zawarcie umowy obronnej między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi będzie miało ogromny wpływ na powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wstrzymywanie agresora i zapobieganie wielkiej wojnie w Europie” – oświadczyła w środę Rada Najwyższa.

Uchwałę w tej sprawie poparło w głosowaniu 232 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie. Zwracając się do Kongresu USA w sprawie gwarancji bezpieczeństwa deputowani zaznaczyli, że są one „zgodne z duchem i literą” memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, w którym Ukraina otrzymała od światowych mocarstw gwarancje bezpieczeństwa w zamian za oddanie poradzieckiej broni nuklearnej.

Deputowani zapewnili, że Ukrainą dąży do pogłębienia partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronności oraz wskazali, że USA przyznały status specjalnego sojusznika spoza NATO m.in. krajom, które są uwikłane w konflikty - Korei Południowej, Afganistanowi i Izraelowi.

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, którego Stany Zjednoczone używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2014 roku o przyznanie Ukrainie takiego statusu apelował prezydent Petro Poroszenko.

Z Kijowa Jarosław Junko