PBKM pozyskał 4 841 próbek krwi pępowinowej lub tkanek w I kwartaleWarszawa, 20.04.2017 (ISBnews) - Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) przechowywał na koniec marca 144,8 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, co oznacza wzrost o ponad 14% w skali roku. W I kwartale 2017 roku PBKM pozyskał 4 841 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 4 583 rok wcześniej, podała spółka.

W samym segmencie B2C, spółki z grupy przechowywały 131,76 tys. nowych próbek na koniec marca 2017 r., tj. o prawie 16% więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowym wyniósł 62,4%.

"Liczba pozyskanych próbek nie odbiega znacząco od naszych oczekiwań. Są rynki - takie jak hiszpański czy węgierski - na których wyraźnie umacniamy się na pozycji lidera pod względem nowo pozyskanych próbek. Na niektórych rynkach dynamika pobrań w ostatnim okresie nieco wyhamowała, jednak nasza pozycja na nich również rośnie. Osłabienie dynamiki nowych pobrań na tych rynkach jest w naszej ocenie sytuacją przejściową" - powiedział prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

"Obserwujemy wzrost poziomu podpisanych umów, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Wynika to z faktu, że nieznacznie wydłużył się w ostatnich miesiącach czas pomiędzy podpisaniem umowy a terminem porodu" - dodał.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)