Wyrok węgierskiego SN ws. Krio wpłynie pozytywnie na wyniki Grupy PBKM w br.Warszawa, 20.04.2017 (ISBnews) - Węgierski Sąd Najwyższy uznał, że usługi oferowane w 2011 r. przez spółkę zależną Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) - Krio Intezet Zrt. nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym Krio nie jest zobowiązana do zapłaty 117,6 mln HUF (ok. 1,6 mln zł) tytułem zaległego podatku VAT za rok 2011 oraz 31,6 mln HUF (ok. 0,4 mln zł) tytułem odsetek, podał PBKM. Kwota zwrotu VAT wpłynie pozytywnie na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy PBKM za 2017 r.

"Sąd Najwyższy na Węgrzech, w związku z apelacją złożoną przez Regionalną Generalną Dyrekcję Podatkową Węgry Centrum od wskazanego wyżej wyroku, potwierdził iż usługi oferowane przez Krio w 2011 roku nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Biorąc powyższe pod uwagę, Krio nie jest zobowiązana do zapłaty 117,6 mln HUF (ok. 1,6 mln zł) tytułem zaległego podatku VAT za rok 2011 oraz 31,6 mln HUF (ok. 0,4 mln zł) tytułem odsetek" - czytamy w komunikacie.

Kwota zwrotu VAT zostanie w całości rozpoznana w wyniku finansowym spółki Krio za 2017 rok, co w pozytywny sposób wpłynie na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy, podano także.

PBKM podał także, że w wyniku pozytywnego wyroku Sądu Najwyższego na Węgrzech zarząd spółki Krio wystąpi o skorygowanie deklaracji VAT za lata 2012-2014, a także za okresy późniejsze.

"Zarząd Krio rozważy również możliwość wprowadzenia zwolnienia z VAT dla oferowanych obecnie usług preparatyki i bankowania krwi pępowinowej" - podsumowano w komunikacie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)