"Sektor spożywczy w Polsce jest jednym z najważniejszych w gospodarce. Zajmujemy wysoką pozycję wśród producentów żywności w Unii Europejskiej. Polskie artykuły żywnościowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zagranicznych odbiorców. Wszyscy mamy świadomość, jak duże znaczenie ma we współczesnym świecie promocja rolnictwa, przemysły rolno-spożywczego zdrowej żywności" - mówił podczas otwarcia targów Jurgiel.

Podkreślił, że targi odbywają się podczas niedługo kończącego się przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej. Zbiegły się one ze spotkaniem ministrów rolnictwa, podczas którego będzie omawiana m.in. przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.

Minister zaznaczył, że przez kończący się rok Polska podejmowała starania, aby wypracować w ramach naszego regionu konkretne i konstruktywne postulaty dotyczące WPR, ale także innych zagadnień związanych z rolnictwem.

W tegorocznych targach uczestniczą także Meksyk, Słowenia, Gruzja, Litwa, Słowacja i Grecja. Krajem partnerskim są Węgry, które przejmą przewodnictwo Grupy 1 lipca br.

Targi potrwają do soboty.

W piątek zaś jest przewidziane spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. (PAP)