Waszczykowskiemu towarzyszyć będą wiceministrowie: sportu i turystyki Jarosław Stawiarski oraz finansów Piotr Nowak.

Szef polskiej dyplomacji ma w Hawanie zaplanowane rozmowy z szefem MSZ Kuby Bruno Rodriguezem. Ministrowie mają również podpisać dokument ustanawiający mechanizm konsultacji politycznych pomiędzy resortami dyplomacji obu krajów oraz porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki. Parafowana zostać ma ponadto polsko-kubańska umowa o transporcie morskim.

Reklama

Wcześniej - jeszcze w niedzielę - Waszczykowski ma się spotkać z lokalną Polonią i z Kubańczykami zasłużonymi dla kultury polskiej. W trakcie spotkania wręczyć ma przedstawicielom tych środowisk polskie odznaczenia państwowe oraz odznaki Bene Merito, przyznawane w uznaniu działalności wzmacniającej wizerunek Polski za granicą.

Jak przekazał szef biura rzecznika MSZ, w czasie wizyty na Kubie planowane są ponadto spotkania szefa polskiego MSZ z ministrem handlu zagranicznego i produkcji Kuby Rodrigo Malmiercą, arcybiskupem Hawany Juanem de la Caridad Garcia Rodriguezem oraz z głównym konserwatorem zabytków Hawany Eusebio Lealem. Waszczykowski wygłosi także wykład na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej wobec Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz odwiedzi Salezjańskie Centrum Komunikacji Społecznej, z którym współpracuje Ambasada RP.

Według informacji przekazanych przez MSZ Polska i Kuba nawiązały stosunki dyplomatyczne na szczeblu poselstw 1 stycznia 1933 r. W 2016 r. polski eksport na Kubę osiągnął wartość ponad 48,5 mln dolarów amerykańskich; wartość importu wyniosła w tym czasie niespełna 200 tys. dolarów. Jak zwraca uwagę resort dyplomacji, oznacza to ponad czterokrotny wzrost polskiego eksportu na wyspę. Regularnie wzrasta także liczba polskich turystów na Kubie. Według statystyk MSZ w 2016 r. wyspę odwiedziło 37 tys. turystów z Polski - o 42 proc. więcej niż w roku poprzednim. Polonia na Kubie liczy kilkaset osób. (PAP)