Chodzi o organizację Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które co dwa lata odbywają się w Radomiu. Do tej pory miasto nie podpisało umowy z wojskiem w sprawie imprezy, która jest zaplanowana na ostatni weekend sierpnia. Nie wiadomo, czy w tym roku odbędą się - tak jak do tej pory - pokazy o charakterze międzynarodowym, z udziałem ekip z zagranicy, czy też zaprezentują swe możliwości jedynie polskie siły powietrzne. Rozbieżności dotyczą także czasu trwania imprezy: jeden lub dwa dni, a także finansowego udziału miasta Radomia.

"Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, żeby pokazy lotnicze w Radomiu w tym roku się odbyły; żeby były połączone z pokazami sprzętu wojskowego" - powiedział Grabski na poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Radomiu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

"Jasno i wyraźnie chcę zadeklarować, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane tym, by społeczeństwo Radomia miało możliwość obejrzenia tego rodzaju pokazów" - dodał wiceszef resortu obrony. Zaznaczył, że oczekuje od prezydenta Radomia "deklaracji, jakiej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oczekuje".

Prezydent Radomia Radosław Witkowski powiedział dziennikarzom, że miasto gotowe jest na każdy wariant pokazów lotniczych. "Jesteśmy gotowi na współorganizowanie Air Show lub dwudniowego albo jednodniowego pikniku lotniczego" - oświadczył Witkowski.

Reklama

"Miasto jest gotowe na każde rozwiązanie i liczymy na to, że współpraca w tym roku przy organizacji tego ważnego dla nas wydarzenia będzie skutkowało także tym, że Radom będzie miastem-gospodarzem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w 2018 r., na stulecie polskiego lotnictwa" - powiedział prezydent Radomia. Dodał, że w poniedziałek poinformował o tym pisemnie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Według Witkowskiego, dla Radomia najkorzystniejsze byłoby, gdyby udało się w tym roku zorganizować w tym mieście Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show - imprezę o dużym rozmachu, z udziałem wielu zagranicznych gości.

Prezydent Radomia powiedział, że wnioskował jednak do wojska i MON o rozważenie organizacji jednodniowego pikniku lotniczego w sytuacji, gdyby nie udało się w tym roku zorganizować międzynarodowej imprezy.

Koordynator ds. Air Show z ramienia wojska gen. bryg. Krzysztof Żabicki poinformował dziennikarzy, na zaproszenie do udziału w Air Show’2017 odpowiedziało osiem państw, m.in. Pakistan, Ukraina, Hiszpania i Holandia.

Air Show w Radomiu to największa impreza lotnicza w kraju. Od 2003 r. pokazy odbywają się co dwa lata. Ostatnio imprezę zorganizowano w sierpniu 2015 r. Pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa. W 2015 roku podczas ostatniej edycji imprezy przez dwa dni podniebne ewolucje obserwowało ok. 180 tys. osób. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw.

Organizatorami pokazów byli: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku.