Szef MON wziął udział w uroczystej promocji oficerskiej absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

"W rocie przysięgi, która słyszeliśmy, powtarzano przed chwilą te wzruszające i niesłychane mocne słowa: +nigdy cię nie zawiodę ojczyzno, dobro Rzeczpospolitej będzie moim najwyższym prawem+. Te słowa, w waszych ustach, wypowiedziane dzisiaj, 1 września, w rocznicę agresji niemieckiej na Polskę, w rocznicę wybuchu najstraszliwszej w historii wojen, II wojny światowej, która zmiotła w Polsce sześć milionów istnień ludzkich, która obróciła w perzynę polskie miasta i wsie, która miała zniszczyć naród polski, te słowa brzmiąc szczególnie silnie, szczególnie poruszająco i szczególnie zobowiązująco" - mówił Macierewicz.

"Jesteście świadomi, właśnie dlatego, że to jest dzień 1 września, jakie wyzwania mogą stać przed wami, jesteście świadomi, jakie trudy i obowiązki bierzecie na siebie" - dodał szef MON. Jak podkreślił oficerowie są kadrą Wojska Polskiego, które "staje wobec nowych zagrożeń, zagrożeń, które pamiętamy z przeszłości". Dzisiaj - dodał - te zagrożenia przybierają "nowy kształt".

"Mamy świadomość, że (...) coraz bardziej grożą nam ci, którzy ze Wschodu są gotowi poprzez agresję zmieniać ład europejski, którzy poprzez agresję, przemoc i siłę chcą realizować swoje cele polityczne".

"I to wy będziecie odpowiedzialni za to, że nigdy Polsce nie zagrozi żadne niebezpieczeństwo, to wy bierzecie na siebie tę odpowiedzialność. To od was naród polski będzie oczekiwał gwarancji bezpieczeństwa" - powiedział minister obrony narodowej.

Ocenił również, że Polacy nigdy nie byli tak dumni ze swojej armii, jak dzisiaj - patrząc na tę nową, młodą kadrę, która bierze odpowiedzialność za przyszłość naszej ojczyzny. (PAP)