Pytany o prawdopodobieństwo lepszej realizacji wpływów z podatku bankowego w 2018 r., wobec planowanej kwoty w wysokości 4,5 mld zł, Janczyk ocenił prognozę MF jako „realistyczną i uprawnioną”.

„Zakładamy konserwatywnie i w sposób odpowiedzialny wykonanie tego podatku w wysokości 4,5 mld zł” – dodał.

Jak poinformował, w tym roku wpływy z podatku bankowego wyniosą 4,3 mld zł wobec planowanych 3,9 mld zł.

„Dochód z tego tytułu zostanie przekroczony (vs plan – PAP). Po półroczu ten dochód wynosi 2,15 mld zł. Gdybyśmy ekstrapolowali (na cały rok – PAP) to wyjdzie nam 4,3 mld zł” – powiedział Janczyk.

Reklama

Janczyk poinformował, że resort finansów przewiduje niewielkie zmiany w wykonaniu podatku od instytucji finansowych powiązane z implementacją MSR.

„Zmieni się nieznacznie to, że ekspozycje kredytowe, które są zagrożone nie będą obarczone tym podatkiem. Wprowadzenie implementacji przepisów unijnych spowoduje, że od niektórych eskpozycji kredytowych, tych które nie są prawidłowo obsługiwane, nie będzie pobierany ten podatek” - powiedział.

„Ale nie szacujemy, żeby ta zmiana miała istotny efekt finansowy” – dodał.

Minister poinformował również, że rząd nie planuje ani na 2018 rok, ani w dalszej perspektywie wprowadzania żadnych kolejnych podatków sektorowych.

„Zachowujemy się w tym obszarze zgodnie z naszymi deklaracjami. Nie chcemy podnosić podatków, chcemy zachować stabilność, która owocuje wzrostem gospodarczym i rosnącą pozycją polskich przedsiębiorstw” – powiedział.

Pytany o perspektywę czasową dla obniżenia podstawowej stawki VAT, Janczyk powiedział, że może to nastąpić, gdy system podatkowy odzyska swoja efektywność, a luka VAT zostanie sprowadzona do „racjonalnego poziomu”.

„Wtedy będziemy o tym mówić. Na dziś wola realizacji postulatów programowych jest dominująca, nie możemy eksperymentować. Zachowujemy się w sposób odpowiedzialny, przewidywalny” – powiedział.

Nikodem Chinowski (PAP Biznes)