Podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami nowy prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl podkreślał, że zastaje spółkę w sytuacji "bardzo dobrych wyników finansowych". "Jest nieustająco wysoka reputacja GPW" - mówił.

Dietl dodał, że dla niego rynek kapitałowy "to najbardziej efektywny sposób przenoszenia wzrostu gospodarczego na majętność obywateli". "Rynek kapitałowy jest dla mnie miejscem, gdzie w sposób demokratyczny można korzystać z owoców wzrostu gospodarczego" - zaznaczył. Jak mówił, "jeśli wybierzemy spółkę do portfela, która umie korzystać z owocu wzrostu gospodarczego, to możemy częściowo ten wzrost gospodarczy zachować dla siebie".

Prezes GPW skomentował też piątkową decyzję agencji indeksowej FTSE Russell, która przesunęła Polskę z grupy rynków wschodzących do grupy 25 państw o rynku rozwiniętym.

"To jest oczywiście sukces wielu pokoleń osób pracujących w instytucjach rynku kapitałowego i regulujących rynek kapitałowy" - ocenił.

"Jako kibice możemy się cieszyć, że nasza drużyna awansowała do ekstraklasy. Ten awans do ekstraklasy wiąże się z nobilitacją i wieloma szansami, ale wiąże się też z wyzwaniami - trudniej jest strzelać gole niż wtedy, gdy graliśmy w pierwszej lidze, trzeba też się dobrze bronić, bo mają dużo lepszych napastników, niż do tej pory byliśmy przyzwyczajeni" - użył sportowego porównania.

Zaznaczył, że "to jednak olbrzymia szansa dla całego rynku".

FTSE Russell, dostawca indeksów należący do grupy London Stock Exchange, w wyniku corocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju przesunął Polskę z grona rynków zaawansowanych wschodzących do grupy rynków rozwiniętych - poinformował FTSE Russell w piątek. Nowy status Polski jako rynku rozwiniętego wejdzie w życie od września 2018 roku, zapewniając okres przejściowy na przystosowanie się do zmiany statusu.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie GPW powołało Marta Dietla na prezesa GPW 19 czerwca 2017 r. Objął urząd 26 września br. po tym, jak zgodę na jego nominację wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Anna Mackiewicz