"Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszym półroczu 2017 wyniosła 6,3 mld euro. Pomimo 5 proc. spadku w porównaniu z poprzednim rokiem, nastroje na rynku wciąż pozostają pozytywne. Dla porównania, na rynku globalnym i europejskim obserwowaliśmy w tym okresie większe spadki niż w naszym regionie.  W I połowie roku światowy rynek nieruchomości komercyjnych odnotował spowolnienie w segmencie inwestycyjnym, a zainwestowany kapitał był o 8 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z kolei w całej Europie wolumen inwestycji spadł o 10% i opiewał na kwotę 117 mld euro" - powiedział konsultant w dziale badań rynku Knight Frank, Aleksandra Burkot, cytowana w komunikacie. 

W I poł. 2017 roku wiodącym rynkiem wśród krajów regionu były Czechy, z wolumenem inwestycyjnym równym 2,2 mld euro. Jednak, biorąc pod uwagę liczbę transakcji w toku oraz ich planowaną datę zamknięcia, to właśnie Polska powinna przejść na pozycję lidera na koniec roku 2017, podano w materiale.

"W pierwszych sześciu miesiącach 2017 Polska odnotowała 25-proc. spadek, a wartość inwestycji opiewała na ponad 1,5 mld euro. Jednakże, biorąc pod uwagę plany i aktywność inwestorów w drugiej połowie roku, wolumen przejęć w 2017 roku może przekroczyć historyczny wynik osiągnięty przed rokiem (4,5 mld euro), a Polska pozostanie liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej" - czytamy dalej.

Według Knight Frank, na rynku w dalszym ciągu widać rosnące zainteresowanie alternatywnymi sektorami nieruchomości komercyjnych, takich jak hotele, prywatne akademiki czy domy seniora.

"Wysoka aktywność inwestorów widoczna jest również w segmencie hotelowym, gdzie nie zwalniają tempa, a sektor odnotowuje najwyższe dotychczas wartości na rynku kapitałowym. Wolumen przejęć obiektów hotelowych w Polsce w całym I półroczu 2017 roku wyniósł ponad 342 mln euro. Stanowiło to 22 proc. wszystkich transakcji. Prym wiódł niezmiennie sektor handlowy z wolumenem wysokości 900 mln euro (58 proc. całkowitego wolumenu transakcji) oraz sektor biurowy, gdzie wartość przejęć oszacowano na 274 mln euro (18 proc. całkowitego wolumenu)" - czytamy także.

Zdaniem Marcina Purgala, dyrektora w dziale rynków kapitałowych Knight Frank, po kilku kwartałach kompresji, stopy kapitalizacji za najlepsze aktywa biurowe, handlowe i magazynowe pozostają na relatywnie stabilnym poziomie w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

"W Polsce nieruchomości biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy są obecnie wyceniane przy stopach kapitalizacji na poziomie 5,25 proc., natomiast poza centrum miasta kształtują się pomiędzy 7 a 7,5 proc. W miastach regionalnych stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości biurowe szacuje się na poziomie 6,25-7 proc. W sektorze handlowym oczekiwany poziom to 5,25-5,5 proc., a w przypadku obiektów magazynowych - blisko 6,75 proc." - powiedział Purgal.

>>> Czytaj też: Ile środków państwa UE przeznaczają na mieszkania? [WYKRES]