"Jednostronne ogłoszenie katalońskiej niepodległości byłoby nieodpowiedzialne. Nasze wspólne europejskie doświadczenia pokazują, że siła Europy leży w jej jedności i pokoju, który przyniosła europejska integracja" - czytamy w komunikacie niemieckiego MSZ.

Szef niemieckiej dyplomacji zwrócił uwagę, że demonstracje ostatnich dni wykazały, iż społeczeństwo Katalonii jest w kwestii niepodległości podzielone.

"Rozwiązanie może nastąpić jedynie na drodze rozmów, w oparciu o praworządność i w ramach hiszpańskiej konstytucji. Trwałe rozwiązanie możliwe będzie tylko wtedy, gdy poprze je większość Katalończyków" - oświadczył Gabriel.

We wtorek wieczorem premier Katalonii Carles Puigdemont w wystąpieniu w parlamencie regionalnym ogłosił, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości regionu, ale jednocześnie wezwał deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie.

Po zakończonej sesji parlamentu Puigdemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii". Dokument ten głosi, że "Katalonia odzyskuje pełną suwerenność". (PAP)