"Nowa drużyna zostanie najprawdopodobniej zaprezentowana 26 października” – ogłosił oficjalnie w czwartek wieczorem premier Rutte, cytowany przez portal DutchNews.nl. Dodał, że wśród wicepremierów znajdą się przedstawiciele trzech pozostałych partii wchodzących w skład centroprawicowej koalicji.

Na jej czele stoi liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Ruttego, a w jej skład obok VVD wchodzą partie: Demokraci 66 (D66), Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA) oraz Unia Chrześcijańska (CU).

Teki sześciu ministrów otrzymają politycy z VVD. Po czterech przedstawicieli w rządzie będą miały D66 i CDA, a dwóch - CU. Część resortów otrzyma nowe kompetencje, np. ministerstwo gospodarki, które będzie się zajmować m.in. zmianami klimatycznymi. Wśród sekretarzy stanu, którzy nie są członkami gabinetu, ugrupowanie Ruttego będzie miało trzech reprezentantów, CDA i D66 odpowiednio po dwóch, a CU jednego.

Jak podają źródła wewnętrzne, na które powołuje się DutchNews.nl, przedstawiciel Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego może stanąć na czele resortu finansów. Na czele ministerstwa gospodarki może stanąć polityk Demokratów 66. Tekę ministra spraw socjalnych obejmie najprawdopodobniej polityk Unii Chrześcijańskiej. O ministerstwo edukacji trwa spór pomiędzy politykami D66 i CU.

Marcowe wybory dały koalicji Ruttego większość zaledwie jednego głosu w 150-osobowej izbie niższej parlamentu i zakończyły sojusz Ruttego z centrolewicową Partią Pracy (PvdA). Agencja Associated Press pisze, że nowy rząd "przesunie politykę dalej na prawo".(PAP)