Prezydent Turcji przebywa we wtorek z oficjalną wizytą w Warszawie na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przed spotkaniem z marszałkiem Sejmu Erdogan spotkał się z prezydentem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i wziął udział w Forum Biznesu.

Jak dodało CIS głównym przesłaniem spotkania marszałka Sejmu z tureckim prezydentem było podkreślenie, że "Polska i Turcja są w wielu sprawach partnerami, a Warszawa niezmiennie będzie wspierała Ankarę w jej europejskich dążeniach".

W komunikacie poinformowano ponadto, że marszałek Kuchciński i prezydent Erdogan poruszyli też kwestię współpracy dot. bezpieczeństwa w ramach NATO.

"Rozmówcy podkreślali potrzebę poszerzenia współpracy Polski i Turcji w różnych dziedzinach, takich jak np. obronność, gospodarka, wymiana handlowa, turystyka, zdrowie czy kultura" - podało CIS.

Ponadto "tematem spotkania marszałka Sejmu i prezydenta Turcji było również wspieranie na szczeblu parlamentarnym szerszej współpracy w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – między Morzem Bałtyckim, Czarnym, Kaspijskim i Śródziemnym". "Mówiono też o poparciu dla budowy szlaków komunikacyjnych na osi Północ – Południe, do których należy w szczególności Via Carpatia." - dodało CIS.

Odnosząc się do spotkania z prezydentem Turcji marszałek Kuchciński napisał na Twitterze, że "współpraca regionalna po obu stronach Schengen jest konieczna; również z udziałem tak istotnego członka NATO jak Turcja".

Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast we wtorek z premier Beatą Szydło. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin. (PAP)

autor: Mateusz Roszak