"We wrześniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,5 proc. (wobec wzrostu o 6,9 proc. przed miesiącem oraz o 6,3 proc. we wrześniu 2016 r.). W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 0,9 proc. (wobec spadku przed rokiem o 1,4 proc.)" - napisał GUS w komunikacie.

Ekonomiści np. Pekao i BZ WBK spodziewali się wzrostu sprzedaży o 6,8 proc. rdr, ale przedstawiciele PKO BP byli bardziej optymistyczni - oceniali, że sprzedaż wyraźnie rośnie za sprawą wzrostu płac i w zgodzie ze wskaźnikami koniunktury konsumenckiej; we wrześniu prognozowali wzrost sprzedaży o 7,4 proc. rdr.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego, we wrześniu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku we wszystkich grupach.

"Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ najwyższy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupowania +pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach+ (o 7,5 proc. wobec 14,6 proc. przed rokiem)" - napisano.

"Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ wysoki wzrost sprzedaży wykazały podmioty wchodzące w skład grupowań: +tekstylia, odzież, obuwie+ (o 32,3 proc.), +meble, rtv, agd+ (o 12,2 proc.) oraz +farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+ (o 10,3 proc.)" - dodano.

GUS podał ponadto, że w okresie styczeń-wrzesień br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 7,2 proc. (wobec wzrostu o 5,3 proc. w 2016 r.).

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w sierpniu zanotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 6,9 proc. rdr, po wzroście o 6,8 proc. w lipcu.

>>> Czytaj też: Ile pieniędzy w 2016 roku zagraniczni inwestorzy wyprowadzili poza Polskę? [WYKRES]