Kownacki wziął w piątek udział w inauguracji studiów podyplomowych na kierunku "zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej" w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Wiceszef MON mówił, że w ostatnich kilkunastu latach zarządzanie przemysłem zbrojeniowym w Polsce "pozostawiało wiele do życzenia". "Dzisiaj na arenie międzynarodowej nasz przemysł zbrojeniowy nie istnieje (...) Nasza pozycja na arenie międzynarodowej pod tym względem jest daleka od oczekiwań - zaznaczył.

W jego ocenie przyczyną tej sytuacji był m.in. "brak przemyślanej polityki państwa" w tej kwestii.

Wiceszef MON wyraził też nadzieję, że studia z zarządzania przedsiębiorstwami branży zbrojeniowej "pozwolą inaczej spojrzeć na tę branżę i zmienić obecną sytuację". "Będą krokiem, który pozwoli, żebyśmy odbudowali potencjał tego przemysłu (...) a osoby, które ukończą w tym roku te studia, będą uzyskiwały taki poziom, który pozwoli zakłady podnieść na wyżyny, bo jako Polska na to zasługujemy" - mówił Kownacki.

Zaznaczył ponadto, że Sejm uchwalił ustawę zwiększającą wydatki na obronność, która "w najbliższych dniach" będzie podpisana przez prezydenta. "To kolejne setki miliardów na polską obronność i to jest czas, który trzeba wykorzystać" - podkreślił wiceszef MON. (PAP)

autor: Maciej Zubel