Asseco SEE ma dobre perspektywy, strategiczne biznesy z coraz wyższą marżąWarszawa, 27.10.2017 (ISBnews) - Tegoroczny portfel zamówień Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) na poziomie przychodów wynosi 125 mln euro (wobec 126,8 mln euro rok wcześniej), a na marży1 jest wyższy r/r o 7% i wynosi 86,2 mln euro, poinformował prezes Asseco SEE Piotr Jeleński.

"Spodziewamy się dobrego IV kw. i utrzymamy rzetelną dynamikę. Całoroczne plany, o których mówiliśmy wcześniej również powinny się spełnić" - powiedział Jeleński podczas konferencji prasowej.

Portfel zamówień na IV kwartał wynosi 28,5 mln euro na poziomie przychodów (wobec 30,3 mln euro roku wcześniej), a na marży1 jest wyższy r/r o 14% i wynosi 21,6 mln euro (stan na 12 lipca br.).

"Na poziomie marży1 ta liczba nigdy tak wysoka nie była" - zaznaczył prezes.

W rozmowie z ISBnews dodał, że widać w portfelu efektywne dążenie do coraz wyższej wartości dodanej biznesów strategicznych, ale zaznaczył że należy pamiętać, że mogą w pewnych okresach pojawić się jednorazowe transakcje sprzętowe (o niższej marży).

W kwestii procesu wydzielania segmentu payment dodał, że "największego przełomu" spodziewa się w I/II kw. 2018 r. poprzez pojawienie się wydzielonych nowych spółek w tym zakresie.

Ponadto wskazał, że Asseco SEE aktualnie pracuje nad budżetowaniem roku 2018, a jednocześnie stara się tworzyć szacunki backlogu nawet na trzy lata naprzód.

"Na obecną chwilę wygląda to całkiem nieźle i co najmniej stabilnie, a jak zawsze jesteśmy konserwatywni. Wszystkie segmenty mają potencjał wzrostu" - ocenił Jeleński.

Wśród projektów nad którymi pracuje Asseco SEE prezes wymienił m.in. budowę w partnerstwie niezależnej sieci bankomatów z wymianą walut w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, gdzie spółka będzie ma zapewnić realizację infrastruktury, soft i integrację. Ponadto firma rozważa projekt własnej sieci terminali płatniczych w Bułgarii, liczy na przyspieszenie sprzedaży produktu "tokenizacyjnego" w Turcji.

Asseco SEE oczekuje, że uzyska w 2018 r. ofertę processingu na terenie UE, dzięki przejęciu od banku centrum procesowego. Według słów prezesa, Asseco SEE na tej bazie ma rozwijać tę usługę w krajach unijnych. W segmencie usług dla banków Jeleński podkreślił plan promowania oferty wielokanałowego systemu sprzedaży.

Prezes Asseco SEE dodał, że w 2018 r. liczy na Egipt, gdzie - jak zaznaczył - jest zainteresowanie po referencyjnym wdrożeniu. Wśród potencjalnych rynków wskazał Arabię Saudyjską, czy Wietnam.

"Uważam także, że jesteśmy blisko przełomu, aby doinwestować strukturę firmy nowymi wysokiej klasy specjalistami, szczególnie w planowanych inicjatywach, co w pewnym stopniu będzie widać w naszych kosztach. Będą oni zaangażowani od razu w konkretne projekty i chcemy, aby 'spłacali się' jak najszybciej" - dodał Jeleński.

Według jego słów, utrzymuje się w pełni rynek pracownika w IT i spółka stawia tu na elastyczność "human resources" i buduje zespoły we wciąż korzystnych pod tym względem lokalizacjach w ramach swojego zasięgu geograficznego.

Grupa Asseco SEE prowadzi działalność głównie w następujących pięciu segmentach rynku informatycznego: rozwiązania i usługi dla sektora bankowego; rozwiązania z obszaru uwierzytelniania; dostawa, instalacja i usługi w zakresie bankomatów oraz terminali płatniczych; rozwiązania i usługi dla sektora telekomunikacyjnego oraz usługi integracyjne i dostawa oraz wdrażanie systemów i sprzętu informatycznego; bramka płatności. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)