Nextbike Polska S.A. – dostawca i operator samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich w Polsce – podpisał swój pierwszy zagraniczny kontrakt. Spółka dostarczy i będzie obsługiwać system rowerów miejskich w fińskim Turku. Start systemu zaplanowany jest na 1 maja 2018 roku. Wartość trzyletniego kontraktu to 2,1 mln euro. Istnieje możliwość przedłużenia go na kolejne 3 lata, tj. do 30 kwietnia 2024 roku, oraz złożenia zamówienia dodatkowego, obejmującego cały obszar działania lokalnego systemu komunikacji miejskiej (Föli).

To pierwszy zagraniczny przetarg wygrany przez polski oddział firmy. W Turku pojawią się tzw. smartbikes, czyli rowery z wbudowanym komputerem. System z takimi rowerami nie wymaga tworzenia stacji z terminalem i elektrozamkami - zamki są w tym przypadku przeniesione na element roweru, co umożliwia użytkownikom wypożyczenie i pozostawienie roweru w dowolnym miejscu w ramach tzw. wolnej strefy.

- Smartbikes zostały stworzone z myślą o lokalizacjach, w których nie ma możliwości zastosowania stacji porządkujących system, bo np. nie byłoby to zgodne z wytycznymi konserwatora dla zabytkowych części miasta. Również niektóre polskie miasta przygotowujące się do uruchomienia systemów rowerowych wykazują zainteresowanie tego typu rozwiązaniami - tzw. rowery IV generacji cieszą się coraz większym zainteresowaniem - mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska.

Nextbike Polska informuje, że zamierza wyjść z ofertą do kolejnych miast w Finlandii, a także do Norwegii oraz Islandii, gdzie obowiązuje licencja firmy. - Uczymy się tych rynków i analizujemy je pod kątem nowych przetargów – szacujemy, że obecnie w systemach rowerowych jeździ tam zaledwie ok. 6 tys. jednośladów, a ich liczba może wzrosnąć 2,5-krotnie w kolejnych latach - mówi Wojtkiewicz, dodając, że firmę interesują przede wszystkim przetargi w średnich miastach.

Spółka podjęła w tym roku decyzję o debiucie giełdowym na NewConnect, gdzie udało jej się pozyskać 15,1 mln zł. Był to drugi największy debiut w trzecim kwartale tego roku.

>>> Czytaj też: Wynajem aut na minuty. Usługa będzie dostępna na 50 stacjach Orlenu