Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Prezydent przyznał też, tak jak rok temu, nagrodę indywidualną.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., w kategorii Narodowy Sukces - Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM" w Warszawie, w kategorii Międzynarodowy Sukces - firma Melex sp. z o.o., z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes - Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita.

W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup zwycięzcą została firma XTPL S.A.. Z kolei w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii.

Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

W swoim wystąpieniu po wręczeniu nagród prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nagrody to forma promowania polskiej przedsiębiorczości, polskiej myśli, w tym myśli technologicznej. Jak dodał, wszyscy nagrodzeni pod koniec 2017 r. są "laureatami na rok 100-lecia odzyskania niepodległości".

Nawiązał również do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, będącej - jak mówił - efektem myśli gospodarczej kraju, który odradzał się i chciał być jednym z wielkich państw europejskich.

"Od prawie 30 lat wracamy do grona krajów, które chcą się mienić europejskimi potęgami, które chcą się mienić najsilniejszymi w europejskiej konkurencji, a w efekcie i w konkurencji światowej" - powiedział prezydent.

"Ktoś powie - +prezydent wyszedł i przesadza+. Nie, wszyscy ci, którzy dzisiaj sprawują władzę w naszym kraju, w tym ja jako prezydent RP, mamy tę wielką ambicję - chcemy, żeby Polska była krajem poważnym, żeby z Polską się liczono na arenie międzynarodowej, żeby nasz potencjał był dla świata wiadomy, żeby on funkcjonował w przestrzeni światowej, także w przestrzeni gospodarczej" - dodał Andrzej Duda.

Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka z towarzyszeniem Filharmonii Podkarpackiej.

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana przez prezydenta raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.

W tegorocznej edycji, jak poinformował podczas gali przewodniczący Kapituły Nagrody prof. Krzysztof Opolski, zostało przesłanych 152 wniosków, z czego 142 spełniło wszystkie wymagania formalne. W październiku Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominowała do tej nagrody 18 przedsiębiorstw.

Poza nagrodzonymi nominowane zostały firmy: Browar Kormoran sp. z o. o., Prevac sp. z o.o. (w kategorii lider MŚP), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu, SaMASZ sp. z o.o. (w kategorii Narodowy Sukces), Szynaka-Meble sp. z o.o., Wielton S.A. (w kategorii Międzynarodowy Sukces), PKO Bank Polski, ZPUE S.A. (w kategorii Odpowiedzialny Biznes), Blebox sp. z o.o., Nexbio sp. z o. o. (w kategorii Start-UP.PL), Croetech Instruments S.A., Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. (w kategorii Badania+Rozwój). Wszystkie otrzymały podczas czwartkowej uroczystości okolicznościowe dyplomy.

W skład kapituły, którą prezydent Andrzej Duda powołał w czerwcu br., wchodzili: prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego jako przewodniczący, prezes GPW Marek Dietl, doradcy prezydenta Marta Gajęcka (także wiceprezes PGE Energia Odnawialna SA), Cezary Kochalski i Zdzisław Sokal (także prezes BFG), prezes ARP Marcin Chludziński, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, prof. Janusz Filipiak (założyciel firmy Comarch i laureat nagrody indywidualnej w 2016 roku), publicysta "Do Rzeczy" Paweł Jabłoński, redaktor naczelny "Dziennika Gazety Prawnej" Krzysztof Jedlak, prezes PARP Patrycja Klarecka, znany przedsiębiorca Roman Kluska, prezes Fundacji Startup-Poland Julia Krzysztofiak-Szopa, prezes PAIH Tomasz Pisula i Piotr Wachowiak z SGH.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta była przyznawana w latach 1998-2005, za kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego, a następnie od 2011 roku, za kadencji Bronisława Komorowskiego. Nagrody poprzedniej, XIV edycji prezydent Andrzej Duda wręczał również podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, w listopadzie 2016 roku.

>>> Czytaj też: CPK będzie najbardziej efektywnym portem lotniczym świata?