Jak ocenił prezydent miasta Roman Ciepiela, zakup nowych autobusów radykalnie poprawi warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską.

Prezes MPK Jerzy Wiatr poinformował w piątek, że autobusy zostaną dostarczone do Tarnowa na przełomie maja i czerwca. Według niego napędzane gazem autobusy są ekologiczne i oszczędne. W Tarnowie dodatkową oszczędność przyniesie niska w skali kraju cena gazu CNG. Pojazdy mogą być zasilane również biogazem, odzyskiwanym z odpadów komunalnych.

Jak przypomniał Wiatr, tarnowski przewoźnik eksploatuje pięć autobusów napędzanych sprężonym gazem, ale z racji wieku pojazdy te będą stopniowo wycofywane.

Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży firmy Scania podkreślił, że kontrakt dla Tarnowa jest największą dostawą pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym w Polsce, realizowanym przez Scanię. Autobusy zostaną w całości, poza silnikami, wyprodukowane w fabryce autobusów Scanii w Słupsku.

Zdaniem dyrektora najwięcej tego typu pojazdów kupują kraje skandynawskie - w ostatnim czasie Scania dostarczyła 50 takich autobusów do Danii. Pojazdy zasilane CNG są też popularne we Włoszech.

Zakup 21 autobusów na sprężony gaz jest częścią większego projektu, w ramach którego Tarnów kupi łącznie 40 nowoczesnych, komfortowych i ekologicznych autobusów. Pięć z nich, również firmy Scania, od blisko miesiąca wozi pasażerów tarnowskiego MPK. Wszystkie trafią do Tarnowa do końca października przyszłego roku.

Łączny koszt projektu wynosi blisko 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to blisko 33 mln zł.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Anna Mackiewicz