"Zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu fazy przygotowawczej inwestycji w związku z planowanym rozwojem biznesu solnego poza granicami Polski, po dokonaniu analiz rynkowych i technologicznych, które wstępnie potwierdziły atrakcyjność projektu. Faza przygotowawcza inwestycji obejmuje m.in. postępowania przetargowe związane z realizacją projektu, w tym na kluczową technologię, przygotowanie dokumentacji projektowej zakładu oraz uzyskanie decyzji administracyjnych" - czytamy w komunikacie.

Przewidywane zdolności produkcyjne zakładu to ok. 450 tys. ton soli rocznie. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę zależną Ciech Soda Deutschland GmbH&Co.KG. w Niemczech, dodano.

"Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 100 mln euro, a orientacyjny czas jej realizacji to 2-3 lata. Efekty zrealizowanej inwestycji będą miały istotny wpływ na skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Ciech" - czytamy dalej.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu kilku najbliższych kwartałów i będzie zależała m.in. od warunków rynkowych, uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych lub/i udzielenia pomocy publicznej przez właściwe organy niemieckiej administracji, podano także.

W środę Ciech informował, że zakończy inwestycję w Niemczech polegającą na modernizacji i rozbudowie linii produkcyjnych do wytwarzania sody oczyszczonej w 2019 r. Dzięki inwestycji, portfolio grupy Ciech powiększy się m.in. o sodę oczyszczoną do dializ - najbardziej specjalistyczną odmianę tego produktu, stosowaną przy leczeniu chorób nerek.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)