Dow Jones Industrial i S&P 500 bez zmian, Nasdaq Comp. w górę o 0,1 proc.

Nieoczekiwane spadki dotknęły Home Depot. Największa w USA sieć marketów budowlano-montażowych poinformowała przed sesją o planie skupu akcji własnych za 15 mld USD i potwierdziła tegoroczne prognozy zysku i sprzedaży.

W ostatnich dniach uwagę przyciągały spadki w sektorze technologicznym. Jedną z interpretacji odwrotu inwestorów od tych spółek jest rotacja w kierunku branż, które oferować będą wyższą stopę zwrotu po reformie podatków w USA (sektor IT jest relatywnie nisko opodatkowany, więc mniej zyska po obniżce danin), przy realizacji zysków po mocnym wzroście wyceny hi-tech od początku roku.

Inne wytłumaczenie proponują analitycy Societe Generale. Andrew Lapthorne uważa, że inwestorzy którzy ponieśli w ostatnich dniach duże straty, wychodzą z pozycji czynnikowych, co przypadkowo uderzyło w producentów chipów i pozostałych graczy technologicznych. Jego zdaniem, realokacja została wywołana przez fundusze sterowane przez algorytmy, które albo wyszły lub zmieniły ekspozycję w ramach czynnikowych strategii inwestycyjnych. Gdy dopasowywanie ekspozycji zostanie zakończone, Lapthorne jest zdania, że spółki IT ponownie zaczną zyskiwać na wartości.

Problemy rynku akcji pomagają wycenom obligacji - rentowność 10-letniego bunda spadła w środę poniżej 0,3 proc., po raz pierwszy od września.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb. do 2,31 proc.

EUR/USD spada o 0,1 proc. do tuż poniżej 1,18.

W USA, nachylenie krzywej rentowności nie przestaje spadać. Spread UST 2y10y przełamał w środę barierę 51,5 pb i jest najniższy od października 2007 r.

"Jeżeli oczekiwania inflacyjne w USA pozostaną niskie, jest bardzo prawdopodobne, że wypłaszczanie krzywej rentowności w USA będzie postępować, przy wzroście stóp krótkoterminowych i spadku dłuższego końca" - ocenił w środę Michael Hewson, główny analityk CMC Markets.

Fed zbiera się na ostatnim w tym roku posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Analitycy Morgan Stanley uważają, że Fed w najnowszej projekcji stóp proc. utrzyma prognozę trzech podwyżek kosztu pieniądza w 2018 r., dwóch w 2019 r. i jednej w 2020 r.

KONGRES PRACUJE NAD WYDŁUŻENIEM FINANSOWANIA

Rynek akcji w USA bacznie obserwuje działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy oraz wydłużenia finansowania administracji federalnej. Zamrożenie wydatków nastąpi w sobotę, o ile nie zostanie przyjęta stosowna ustawa.

Większość Republikanów w obu izbach amerykańskiego parlamentu opowiada się za przegłosowaniem prowizorium budżetowego, które zapewni fundusze urzędom federalnym do 22 grudnia. Konserwatywne skrzydło GOP szachuje jednak pozostałą część partii i życzy sobie prowizorium obowiązującego do 30 grudnia, w celu uzyskania ustępstw dla swoich projektów politycznych.

Za kulisami trwa uzgadnianie projektów reformy podatkowej. Izba Reprezentantów (IR) powołała członków komisji, która negocjować będzie z Senatem wspólny tekst legislacji. Wyższa izba Kongresu zamierza przedstawić skład w środę.

RYNEK PRACY W USA W DOBREJ KONDYCJI

W oczekiwaniu na piątkowe payrolls, swoje szacunki nowo utworzonych miejsc pracy w USA podał ADP. Zgodnie z wyliczeniami tej firmy w USA przybyło w listopadzie 190 tys. miejsc pracy.

Szacunek dla oficjalnych danych Departamentu Pracy za listopad, które zostaną podane w piątek, to 195 tys.

Dane wskazują, że amerykański rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji, po zaburzeniach sezonu huraganowego z przełomu sierpnia i września.

W usługach przybyło 150 tys. miejsc pracy (150 tys. w X), a w fabrykach 40 tys. - najwięcej od 2002 r. - podało ADP.

Lekko rozczarowały inne, równie istotne dane. Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 3,0 proc. kdk w III kwartale 2017 r. - podano w w końcowym wyliczeniu. Oczekiwano +3,3 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,1 proc.

Uwagę zwrócił 4,4-proc. spadek wydajności w przetwórstwie - największy od IV kw. 2008 r.

Jednostkowe koszty pracy w III kw. 2017 r. spadły o 0,2 proc. kdk. w ujęciu zanualizowanym (SAAR), wobec -1,2 proc. w II kw. kdk SAAR. Oczekiwano wzrostu 0,2 proc. kdk SAAR.

KE PRZEDSTAWIŁA PROJEKT REFORMY STREFY EURO

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisja Europejska (KE) przedstawiła w środę projekt reform funkcjonowania Unii Europejskiej.

Do głównych propozycji należą:

- utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW), opartego strukturze Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Fundusz miałby odgrywać rolę nie tylko podczas kryzysów, lecz także zapobiegać ich powstawaniu.

- powołanie ministra finansów strefy euro, który miałby sprawować obowiązki wiceprzewodniczącego KE i przewodniczyć Eurogrupie.

- stworzenie "nowych instrumentów budżetowych na rzecz stabilnej strefy euro", które nie przewidują osobnego budżetu dla obszaru objętego wspólną walutą.

ROPA OGRANICZA SPADKI PO DANYCH O ZAPASACH W USA

Notowania ropy naftowej zniwelowały wcześniejsze spadki, po mocnym spadku zapasów ropy w USA.

Baryłka WTI w dostawach na styczeń w Nowym Jorku wyceniana jest po 56,9 proc., po spadku o 1,3 proc., Brent w Londynie w dostawach na luty traci 1,1 proc. do 62,15 USD.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 5,61 mln baryłek. Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku o 2,5 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 6,78 mln baryłek, najmocniej od stycznia. Rynek oczekiwał wzrostu o 2,56 mln b.

Produkcja ropy w USA ponownie wzrosła, o 0,3 proc., do 9,707 mln b/d i osiągnęła nowy rekordowy poziom. Od początku roku wydobycie w Stanach wzrosło o 11,6 proc.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)