Z komunikatu Sajdika po kolejnej rundzie rozmów trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku wynika, że uczestnicy rozmów potwierdzili zamiar bezwzględnego przestrzegania bezterminowego zawieszenia broni od północy 23 grudnia czasu ukraińskiego (godz. 23 czasu polskiego).

Strony konfliktu mają wydać stosowne rozkazy oraz wprowadzić kary dyscyplinarne za nieprzestrzeganie rozejmu.

Sajdik poinformował również, że w czasie środowych rozmów „potwierdzono dążenie” do wymiany jeńców między Kijowem i wspieranymi przez Rosjan separatystami w Donbasie. Wcześniej Sajdik zapowiadał, że ma do niej dojść przed Nowym Rokiem lub świętami Bożego Narodzenia. Dyplomata nie uściślił jednak, czy chodzi o katolickie czy prawosławne święta (obchodzone 7 stycznia).

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy, regularnie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele separatystów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)