Wspólna polityka zagraniczna UE wobec Afryki jest zdaniem Merkel pozytywnym przykładem. "Tego potrzebujemy teraz w stosunku do innych regionów świata" - powiedziała kanclerz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Paolo Gentilonim.

Zarówno Merkel jak i Gentiloni podkreślili też konieczność zreformowania systemu przyjmowania uchodźców. Szef włoskiego rządu powiedział, że jest nie do zaakceptowania, aby niektóre kraje zrzekały się w tej sprawie odpowiedzialności. "W tym względzie musi panować solidarność" - podkreślił.

W kwestiach gospodarczych Merkel ogłosiła "zupełnie nowy etap" po przezwyciężeniu kryzysu finansowego. Najważniejsze jest to, żeby utrzymać wzrost gospodarczy i wprowadzać innowacje - powiedziała.

Według kanclerz, Niemcy i Włochy zgadzają się, że w kolejnym wieloletnim budżecie UE najważniejszymi punktami powinny być wydatki na migrację, obronność, naukę i innowacje cyfrowe.

Merkel oceniła, że strefa euro wyszła już z okresu udzielania pomocy, gdyż Grecja poczyniła znaczne postępy, a we wszystkich krajach eurolandu odnotowano wzrost PKB.

>>> Czytaj też: Niemcy wpłacą więcej do kolejnego budżetu UE? Nawet 3-3,5 mld euro