Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka dolnośląskiego oddziału GDDKiA Magdalena Szumiata, pierwszym korkiem do rozpoczęcia tej inwestycji będzie opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Przetarg na to opracowanie ma być ogłoszony jeszcze w tym kwartale.

Prace budowlane dla inwestycji planowane są na lata 2022-2025, a jej szacowany koszt to około 750 mln zł. Obwodnica Głogowa, która ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 12, ma mieć 20 kilometrów.

„Nowowybudowana obwodnica pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego na terenie miasta Głogowa, a tym samym wpłynie na poprawę warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców miasta” - zaznaczyła Szumiata. Jak dodała, nowa obwodnica ma też stanowić fragment połączenia drogi krajowej nr 12 z nowowybudowaną drogą ekspresową S3 na terenie województwa dolnośląskiego.

Obecnie droga krajowa nr 12 przebiega przez centrum Głogowa oraz pobliskie miejscowości: Dankowice, Nielubia i Serby. Jak podkreśla GDDKiA, trasa na terenie Głogowa jest nieprzystosowana do panującego tam natężenia ruchu, w tym ruch ciężarowego i tranzytowego.

>>> Czytaj też: Jest przetarg na budowę pierwszego etapu radomskiej trasy N-S