Rekordowa sprzedaż obrazu "Salvator Mundi" (Zbawiciel świata) Leonarda da Vinci za 450 mln dolarów wyznaczyła w listopadzie trend nieobserwowany od trzydziestu lat - podała Artprice. Dzieło renesansowego mistrza saudyjski książę kupił w listopadzie.

"Najnowszy spektakularny rekord wszech czasów (...) za +Salvatora Mundi+ stanowi początek nowej epoki na rynku sztuki, na którym kolejnym kamieniem milowym będzie próg miliarda dolarów"|- napisali eksperci z Artprice, cytowani w czwartek przez międzynarodowy portal "ArtDaily".

"W międzyczasie, w 2018 roku, będziemy widywać rezultaty aukcyjne w przedziale 179-450 mln dolarów" - dodaje raport.

Założyciel Artprice, Thierry Ehrmann, powiedział, że ożywienie na rynku po dwóch latach spadających cen jest spektakularne, a ceny ruszyły w górę dopiero w drugiej połowie zeszłego roku.

"Od 30 lat wskaźniki nie były tak dobre - powiedział, dodając, że według raportu wszystko sugeruje "stały i trwały wzrost".

Na sytuację tę ma wpływ rywalizacja światowych muzeów o najlepsze dzieła, przy czym jednocześnie muzeów przybywa i bezsprzecznie właśnie to ma zdaniem Artprice wpływ na pojawienie się boomu na rynku dzieł sztuki.

W ubiegłej połowie roku ceny dzieł sztuki w Ameryce urosły o ponad połowę, we Francji - niemal tak samo, w Wielkiej Brytanii o jedną czwartą, w Chinach zaś o 20 proc.

Azjatycki gigant pozostaje nadal największym rynkiem sztuki o obrotach rzędu 5,1 mld dolarów - czyli ponad jednej trzeciej obrotów globalnych. Obroty na rynku amerykańskim są niewiele mniejsze - 4,9 mld dolarów.

Według Artprice, "do gwałtownego wzrostu na Zachodzie doprowadziła intensywna rywalizacja Chin z USA".

"Sztuka wyraźnie stanowi istotny element w arsenałach soft power USA i Chin" - dodaje Artprice. Także - choć na mniejszą skalę - widać to w krajach Zatoki Perskiej, w rywalizacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Katarem, które otworzyły nowe muzea.

Chińska supremacja na rynku sztuki ma swoje odbicie w indeksie 500 artystów, których dzieła osiągają najlepsze ceny rynkowe. Chińscy stanowią wśród nich 32,4 proc., a amerykańscy - o połowę mniej - 16,4 proc.

Z 10 najlepiej sprzedających się autorów dzieł sztuki czterej to Chińczycy: Qi Baishi, Zhang Daqian, Fu Baoshi i Zao Wou-Ki, przy czym Qi Baishi notowany jest na piątej pozycji, zaraz za Leonardem, Picassem, Jean-Michelem Basquiatem i Andy Warholem.

Oprócz rekordowej ceny za Leonarda nowe aukcyjne rekordy padły za dzieła Qi Baishiego, Zao Wou-Ki, Marca Chagalla, Fernanda Legera i Constantina Brancusiego. (PAP)