W środę premier Portugalii, jako trzeci z kolei szef rządu, wziął udział w debacie plenarnej na temat przyszłości Unii Europejskiej.

"Nie możemy oczekiwać więcej od Europy, nie dając Europie więcej" - powiedział, deklarując poparcie dla stanowiska Parlamentu w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF). Dodał, że Portugalia jest gotowa zwiększyć swój wkład do budżetu unijnego.

Costa powtórzył swoje poparcie dla polityki spójności i rolnictwa, mówiąc, że dzięki nim "Europa dotarła do każdej wioski, każdej części terytorium UE, od wielkich metropolii po regiony najbardziej oddalone".

Podkreślił potrzebę dokończenia budowy Unii Gospodarczej i Walutowej. Jak zaznaczył, Europa to "więcej niż jedna waluta i coś więcej niż rynek wewnętrzny", to "wspólnota wartości".

Witając Costę, szef PE Antonio Tajani podkreślił, że Portugalia zawsze odgrywała kluczową rolę w integracji europejskiej, a jej obywatele zawsze angażowali się w budowę UE. "Najnowsze krajowe dane gospodarcze są dobrym przykładem tego, jak europejska solidarność i zaangażowanie w reformy mogą się opłacić " - zaznaczył. Dodał, że Portugalia jest mostem między Europą i Afryką, a także Ameryką Łacińską.

Była to już trzecia z serii debat szefów państw lub rządów UE i posłów do PE na temat przyszłości Unii Europejskiej. Wcześniej Parlament gościł premiera Irlandii Leo Varadkara (17 stycznia) i premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia (6 lutego). Następna debata na temat przyszłości integracji europejskiej zaplanowana jest na kwietniową sesję plenarną. Weźmie w niej udział francuski prezydent Emmanuel Macron. Następnie w maju odbędą się debaty z Charlesem Michelem (Belgia) i Xavierem Bettelem (Luksemburg).

Antonio Costa był posłem i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego od lipca 2004 r. do marca 2005 r., kiedy złożył poselski mandat, by zostać ministrem stanu i spraw wewnętrznych w Portugalii. Costa pełnił wiele ról politycznych, był m.in. przez osiem lat burmistrzem Lizbony. Premierem Portugalii został 26 listopada 2015 r.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)