Agencja podaje, że decydenci z EBC z zadowoleniem przyjmują prognozy rynkowe, wskazujące na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w połowie 2019 r., a "debata w coraz większym stopniu dotyczy nachylenia ścieżki stóp w późniejszym okresie".

W reakcji na informacje Reutersa umocniło się euro, osłabiły się bazowe rynki długu. EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,232, a rentowność 10-letniego bunda rośnie o 3 pb. do 0,60 proc.

Niektórzy bankierzy, jak wynika z depeszy, chcą, by oczekiwania na liczbę podwyżek, nie były wygórowane z uwagi na wolny wzrost inflacji.

"Gołębie" źródła agencji wskazały przy tym, że oczekiwania rynkowe mogą z dnia na dzień ulec zmianie, a EBC powinien tak komunikować się z rynkiem, by utwierdzić go w przekonaniu o stopniowym charakterze podwyżek stóp procentowych.

Rozmówcy Reutersa sceptycznie wyrażali się o konieczności wydłużenia programu skupu aktywów poza wrzesień 2018 r.

"Jedynym uzasadnieniem wydłużenia programu QE byłoby przesunięcie w czasie oczekiwań dla stóp procentowych i zakotwiczenie krzywej rentowności. Można to jednak zrobić stosując inne narzędzia, na przykład bardziej precyzyjny forward guidance lub bardziej długoterminowe operacje refinansujące" - powiedziało jedne źródło.

"Nie widzę poważnych przesłanek za kolejnym wydłużeniem (QE - PAP). Musimy uważnie zarządzać oczekiwaniami dla stóp procentowych, szczególnie z uwagi na ryzyka kursowe i handlowe" - powiedziało drugie źródło.

Nie należy oczekiwać, że na posiedzeniu EBC w kwietniu zapadną przełomowe decyzje, spodziewać się można niewielkich zmian w komunikacji - twierdzą źródła Returesa.

>>> Czytaj też: Kiviniemi: Obniżenie wieku emerytalnego wpływa na decyzję o szybszym przejściu na emeryturę